Црногорцима је, наравно, одавно познато да се о свим значајнијим друштвеним питањима у најмлађој НАТО чланици већ годинама одлучује у Амбасади САД.
Међутим, оно што у Црној Гори полако постаје уобичајено, а шта озбиљне државе макар јавно никада неће дозволити, свакако јесте прихватање потпуно отвореног и арогантног мијешања у унутрашње ствари једне суверене земље.
Нажалост, у Црној Гори је та појава постала толико уобичајена и свакодневна да је велики дио медија и политичара приказује као нормалну и пожељну. Црногорском народу се напросто годинама систематски импутира рајински менталитет, па када неки страни дипломата без зазора утиче на питања од кључне важности по државу — то се никада не перципира као мијешање у унутрашње ствари, нити наилази на осуду од стране политичких партија, медија, или интелектуалаца. Осим, наравно, ако тај дипломата случајно не долази из Русије…
То и ових дана потврђују најновији твитови америчке амбасаде у Подгорици, о постављању кадрова и уређивачкој политици Радио-телевизије Црне Горе, што уједно и најбоље приказује колонијалну страну овдашњег Монтенегра.
US Embassy continues to support independent and responsible media as a key for #Montenegro and its #EuroAtlantic and #EU aspirations pic.twitter.com/HropPyYnPu
— US Embassy Podgorica (@USEmbassyMNE) 12. октобар 2017.
Читав спор повео се око тога ко ће бити лица која ће попуњавати Савјет РТЦГ-а, који суштински контролише рад националног Јавног сервиса. У владајућем ДПС-у вјероватно су процијенили да им тренутна политика Јавног сервиса не иде до краја у прилог, па су у последње вријеме одлучно кренули у својеврсно чишћење „неподобних“ чланова Савјета под изговором да су многи од њих у конфликту интереса.
То је, наравно, изазвало реакцију, па су угрожени чланови Савјета РТЦГ-а организовали контраофанзиву. Оно што им, мора се рећи, и те како иде у прилог, свакако јесте околност да је већина њих делегирана из невладиних организација које се на овај или онај начин финансирају од стране САД.
Ambasada nastavlja da podržava nezavisne i odgovorne medije, što je ključno za #CrnaGora i njene euroatlantske i #EU težnje.
— US Embassy Podgorica (@USEmbassyMNE) 12. октобар 2017.
На овом мјесту ствар постаје нарочито занимљива, и за црногорске прилике већ толико пута виђена, када је посриједи сукоб двије стране које су суштински под контролом истог центра.
Метафорички говорећи, читав случај дјелује попут дјеце која се свађају чија је лопта, па када на крају нико не жели добровољно да попусти — зову неког старијег (читај Амбасаду САД), која на концу пресуђује чија је лопта, и коме је допуштено и даље да се игра.
Слично је и овог пута, па је америчка амбасада у Подгорици кратко твитовала да „Амбасада наставља да подржава независне и одговорне медије, што је кључно за Црну Гору и њене евроатлантске и ЕУ аспирације“.
Из политичких кругова, медија и НВО који подржавају чланове Савјета РТЦГ-а, који су тренутно на удару ДПС-а, твит је протумачен као порука црногорској Влади да остави на миру актуелни састав Савјета.
Да се црногорска Влада осјетила прозваном потврдила је и сама, када је истог дана одговорила на твит америчке Амбасаде сопственим твитом који гласи: „Влада ЦГ дијели са САД систем вриједности: демократија, људска права, слобода медија, владавина права и неселективна примјена закона“.
Под овим „неселективна примјена закона“, из Владе су вјероватно Американцима покушали да се оправдају како они само спроводе закон, а никако не покушавају да уклоне за њих непожељне чланове Савјета.
Vlada CG dijeli sa SAD sistem vrijednosti: demokratija, ljudska prava, sloboda medija, vladavina prava i neselektivna primjena zakona.
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) 13. октобар 2017.
Нема сумње, биће прилично занимљиво пратити расплет сукоба између Владе и одређених медијских и НВО кругова који у финалу треба да одлучи каква ће убудуће бити уређивачка политика Радио-телевизије Црне Горе. У сваком случају, једно је сигурно — каква год да буде та уређивачка политика, засигурно ће бити по мјери и у складу са интересима и жељама америчке Амбасаде.