„Данас смо овде пред вас изнели оружје које је одузето милитантима. То оружје су терористи добијали са друге стране сиријске границе. Видимо више од 100 комада ватреног оружја и ручних граната. Све то оружје је произведено у САД, Белгији и Француској“, изјавио је Хали током конференције за новинаре, док је показивао конфисковано оружје.
Како је изјавио начелник главне оперативне управе сиријске војске генерал Али ел Али, у Источној Гути и у источним квартовима Дамаска прикупљени су докази да терористи користе оружје и муницију из иностранства. Према његовим речима, током деминирања кварта Сахур 2, у источним деловима Алепа, војници су нашли и деактивирали 193 мине и гранате америчке производње.
Ел Али је рекао да терористи добијају оружје које је купљено путем програма Пентагона за помоћ америчким савезницима. То оружје се испоручује на Блиски исток морским путем или се у Сирију шаље преко оних граничних прелаза које не контролишу владине снаге.
Бивши припадник специјалних снага турске војске и експерт за безбедност и борбу против тероризма Абдулах Агар, коментаришући за Спутњик ситуацију у вези са испорукама оружја из западних земаља, истакао је да се тај процес одвија већ дуже време.
„Ова слика се могла видети и раније. Конкретно, ако говоримо о противтенковским минама, већ смо се сусретали са противтенковским ракетним системима америчке производње. Проверавајући серијске ознаке на оружју које смо нашли код милитаната ДАЕШ, дошли смо до закључка да је то оружје које су САД слале Радничкој партији Курдистана“, истиче Агар.
Подсетивши да је председник Комисије Парламента Ирака за питања безбедности и одбране Хаким ел Замили много пута говорио да САД подржавају радикалне групе у региону, Агар објашњава:
„Ми смо неколико пута присуствовали утврђивању порекла оружја којим ратују милитантне групе и сваки пут би се испоставило да се ради о америчком оружју. Овде се заправо води хибридни рат. САД желе да контролишу радикалне групе које се боре у овим региона и очигледан је утицај не само САД, већ и других западноевропских земаља на те радикалне групе.“
Постоји овде још један моменат на који указује Агар, а то је САД тим милитантним, радикално оријентисаним групама шаљу не само оружје америчке, већ и руске производње.
„На пример, курдским одредима самоодбране и припадницима Радничке партије Курдистана били су послати бацачи граната АТ-4, као и СПГ-9. То је руско оружје које САД испоручују терористичким организацијама у региону“, упозорава Агар.
Пензионисани генерал-пуковник ваздушних снага Турске Ердоган Каркуш, коментаришући ситуацију, за Спутњик каже:
„САД су пре седам, осам година говориле да је Ираку нестало 300.000 јединица различитог америчког оружја. Те су изјаве завршиле у јавности, како би се они унапред оградили од оптужби да испоручују оружје терористима. Касније се испоставило да је то оружје завршило у рукама милитаната.“
Према речима Каракуша, након што је совјетска војска изашла из Авганистана, Запад је подржао снаге које су чиниле стуб Ал Каиде, па стога данас у Сирији имамо многобројне „гране“ Ал Каиде које су потекле из тог некадашњег главног стуба.
„Државе Запада су током последњих година постојања СССР подржавале оне групе које су биле окосница Ал Каиде, како би реализовале идеју стварања ’зеленог појаса‘. (тражила сам по интернету, нисам нашла да ли је то оно што се код назива зелена трансферзала, изгледа да мисле на „умерени ислам“, прим ЈВ). Убрзо је пак почео бурни развој радикалног исламског тероризма, чије резултате данас видимо у Сирији. То што се у рукама терористичких организација сада налази ово оружје, нажалост, нимало не чуди“, закључује Каракуш.