Према његовим речима, повратак Саиф ел Ислама је неопходан због ситуације у Либији, мањка дијалога и разумевања реалног стања ствари у земљи.
„Потребно је постићи политички консензус. Често се појављују информације да је Саиф ел Ислам напустио Либију, али то није тачно. Он је у сталном контакту са либијским лидерима, представницима племена јер жели да дође до помирења сукобљених страна.“
Адвокат је истакао да је оно што чини Гадафијев син много корисније од тога што су постигли учесници преговора о нормализацији ситуације у Либије, који су почели у Тунису крајем септембра под окриљем УН.
„Преговарачи се не баве стабилизацијом, него склапају дилове и бране приватне интересе, који немају никакве везе са потребама обичних Либијаца. Ти преговори служе искључиво интересима страних земаља, које желе да криза траје што дуже јер они профитирају од тога“, категоричан је Халид ел Заиди.
Како каже Ел Заиди, Либијци не очекују ништа позитивно од тих преговора, јер они доносе искључиво патње, рат и сиромаштво.
Према његовим речима, Гадафија подржава обичан народ, а не оружане групе.
„Сви Либијци су наоружани до зуба. Саиф ел Ислам ће се ослањати на обичне људе, који желе да се боре против тероризма и да ситуација у земљи буде стабилна.“
Иначе, Саиф ел Ислам је други син убијеног либијског вође Муамера ел Гадафија, инжењер по занимању. Пре десет година Саиф ел Ислам је стекао звање доктора филозофије на Лондонској школи економије и политичких наука. Током прве деценије 21. века Саиф ел Ислам се залагао за нормализацију односа са Западом и чак је критиковао оца због „ауторитарне политике“, али је стао на његову страну када је у Либији почео грађански рат. Интересантно је да је након што је Париз званично признао легитимност либијске опозиције, Саиф ел Ислам је затражио од Николе Саркозија да врати новац који је добио од Триполија за председничку кампању 2007. године.
Након што је убијен његов отац, Саиф ел Ислам је ухапшен на југу Либије. У јулу 2015. године осуђен је на смрт због наводног угрожавања државне безбедности, али је у јуну 2017. године пуштен из затвора у оквиру програма амнестије.