Каталонски председник Карлес Пуџдемон у писму шпанском премијеру Маријану Рахоју раније данас упозорио је да ће Каталонија прогласити пуну независност од Шпаније ако Мадрид настави да прети суспензијом аутономије те покрајине.
„Ако Влада буде и даље одбијала дијалог и наставила репресију, Парламент Каталоније може, ако то буде сматрао потребним, да одржи гласање о формалном проглашењу независности“, рекао је Пуџдемон.
Тако је Пуџдемон други пут у недељу дана одбацио ултиматум Мадрида да одустане од независности или ће се у супротном суочити са активирањем члана 155. Устава који Мадриду омогућује суспензију аутономије Каталоније.
Криза у односима Барселоне и Мадрида избила је након референдума о независности 1. октобра који је забранио Уставни суд, а полиција ометала.
Рахој је најавио ванредну седницу кабинета за суботу на којој би Влада Шпаније могла да одлучи хоће ли активирати члан 155. Устава којом би суспендовала каталонску аутономију и преузела управу над регионом.
Више о томе како ће изгледати расплет у Шпанији знаћемо пошто се премијер Рахој сутра врати са консултација из Брисела, каже некадашњи амбасадор у Шпанији Триво Инђић.
За сада је извесно да је Рахој човек који не одустаје од иницијативе за активирање члана 155, за шта има већину у Кортесу, с обзиром да га подржавају и социјалисти и умерена десница окупљена око покрета „Грађани“, каже Инђић.
Пуџдемон трпи велике притиске од оних група које се залажу за независност одмах, додаје он, али има прилике да слуша и оне умереније гласове, који се залажу за дијалог и за поштовање рокова које је Пуџдемон дао.
„Ми ћемо тек у суботу сигурно знати какав је коначан став Владе у Мадриду, да ли ће уз помоћ Сената, где Рахој има већину, одлучи да се мере Владе Шпаније које редукују аутономију Каталоније примене или не. За сада је ово једна међуигра у којој се одмеравају снаге и у којој сви рачунају на подршку споља у том дијалогу“, каже Инђић.
Та подршка расте и када је реч о Каталонцима, додаје он.
„Све је више Европљана који сматрају да не треба примењивати мере притиска, а са друге стране, питање је и одлучности шпанске десничарске Владе да се покаже способном да води једну жешћу политику према Каталонији и они ће сигурно тешко прихватити било какав облик посредовања“, сматра Инђић.
Он мисли да је најбоље сачекати до понедељка, када ће Каталонци поново дати одговор на најновије потезе мадридских власти.
„Заиста је ситуација врло сложена и тешко је предвидети шта може да се догоди. Једно је сигурно — Пуџдемон неће одустати од већ усвојене одлуке да се прогласи независност Каталоније, али он у међувремену тражи још већу подршку за своје потезе“, закључује Инђић.