„Имам 36 година и као и сваки грађанин Русије имам право да учествујем на председничким изборима. Одлучила сам да искористим то право“, рекла је она у видео-снимку, који је објавила на Јутјубу и свом профилу на Инстаграму.
Собчакова је ћерка руске историчарке и политичарке Људмиле Нарусове и Анатолија Собчака, некадашњег градоначелника Санкт Петербурга и ментора Владимира Путина.
Собчак, који је 2000. године умро од срчаног удара, почетком деведесетих увео је Путина у политику и именовао га за свог заменика.
Због блиских пријатељских, породичних веза појавиле су се и гласине да је Путин Ксенијин крштени кум, али је она то демантовала.
Како је одрасла у породици интелектуалаца, и сама је стекла добро образовање. Завршила је престижни Московски државни факултет за међународне односе, а магистрирала је на Факултету политичких наука. Бавила се балетом, свирала је клавир, а завршила је и „Ермитражову“ школу сликарства. Говори три страна језика: енглески, шпански и француски.
Упркос томе, годинама је пунила странице жуте штампе. Називају је „џетсетерком“ и „краљицом скандала“. Довољно је видети како се понашала у ноћним клубовима и пред телевизијским камерама, у гламурозним емисијама, да би постало јасно зашто су је прозвали и руском Парис Хилтон.
Била је звезда неколико телевизијских емисија и ријалити програма, бавила се глумом, написала је неколико књига, а данас је главна уредница једног модног часописа.
Заузела је 10. место на овогодишњој „Форбсовој“ листи „Најзначајнијих руских јавних личности 2017. године“, а овај магазин је њено богатство проценио на 2,1 милион долара.
У тајности се 2013. удала за глумца Максима Виторгана и почела је да води нешто мирнији живот, а крајем прошле године родила је сина Платона.
Ипак, пријатељство њених родитеља са Путином није је спречило да се придружи протестима против Кремља у Москви 2011. и 2012, али и другим руским регионима и да оштро критикује систем.
Приче о томе да би се могла кандидовати на предстојећим изборима чуле су се још почетком септембра и изазвале су различите реакције у руској јавности. Аналитичари сматрају да она не може да добије више од 2-3 посто гласова, а многи у њеној намери виде лични маркетинг и жељу да се представи у неком другом светлу. За неке је то и могућ знак и њеног уласка у политику.
Став руских политичара у том питању је подељен. Једни сматрају да кандидати попут Собчакове претварају (пред)изборну кампању у ријалити-шоу, а други истичу да је кандидатура на изборима њено законско право.
Анкете, међутим, показују да се већина Руса, чак 53 одсто њих, противи томе да жена буде на челу земље. Мада, 71 одсто грађана одобрава учешће жена у политици. Као могућег женског кандидата за место председника земље испитаници виде председницу Савета федерације Валентину Матвијенко (6 одсто) и политичарку Ирину Хакамаду (1,4 одсто). Ксенију Собчак на месту председника тренутно види само 0,4 одсто испитаника.
Да би ушла у председничку трку као независна кандидаткиња, Собчакова мора да прикупи 300 хиљада потписа како би руска изборна комисија прихватила њену кандидатуру.
Собчакова намерава да буде кандидат „против свих“, „гласник“ оних који не могу да се кандидују.
Она ће, по проценама руских политиколога, узети добар део гласова главном руском опозиционару Алексеју Наваљном, уколико он уопште успе да се кандидује на предстојећим изборима.
Наваљни, адвокат по професији, оштар критичар Кремља и оснивач Фонда за борбу против корупције, жели да се кандидује, али његово учешће онемогућава кривична судска пресуда због проневере, за коју он тврди да је политички мотивисана. Изборна комисије каже да га та пресуда дисквалификује као могућег кандидата, а да ће он то право стећи тек после 2028. године.
Наваљни, који је осудио намеру Собчакове, упозорио је да би њена кандидатура могла да иде Кремљу наруку зато што би њен улазак у председничку трку поделио опозицију.
Она је, међутим, поручила да нема намеру да разбија „јединствени демократски фронт“ и да је спремна да одустане од кандидатуре и подржи Наваљног ако он успе да изврши притисак на власт и да се региструје као кандидат.
Собчакова такође тврди да је средином месеца посетила шефа државе због снимања филма о њеном покојном оцу са којим је Путин тесно сарађивао на почетку своје политичке каријере и да му је том приликом рекла о својој намери да буде председнички кандидат.
Како је испричала, Путин јој је на то одговорио да „свако има право да самостално одлучује и да сноси одговорност за своје одлуке“. Нагласила је да је имала утисак да се Путину њена одлука свидела.
Кремљ је, међутим, саопштио да Собчакова своје учешће на изборима није договарала ни са администрацијом председника, ни са самим Владимиром Путином.
Говорећи о могућој регистрацији Собчакове као председничког кандидата, портпарол руског председника Дмитриј Песков је изјавио да је њена кандидатура у потпуности у складу са руским Уставом — она је, како је рекао, држављанка Руске Федерације која се, у складу са Уставом, може кандидовати за председника земље.
„Преурањено је говорити о ривалима Владимира Путина на председничким изборима, пошто се он још није изјаснио о свом учешћу, а и кампања још није почела“, рекао је Песков, одговарајући на питање како оцењује кандидатуру Собчакове као потенцијалног противника актуелног председника.
Иако још није званично објавио кандидатуру, увелико се очекује да ће актуелни руски председник лако обезбедити још један шестогодишњи мандат.