То су трећи локални избори од самопроглашене независности и, према оценама аналитичара, представљаће први тест за владу Рамуша Харадинаја, али и прилику за Српску листу да у локалним заједницама потврди успех на парламентарним изборима, који јој је вратио политички утицај у Приштини.
На локалним изборима бирају се председници општина и одборници у општинским скупштинама.
Централна изборна комисија Косова и Метохије саопштила је да ће на изборима учествовати 91 политички субјект — 35 политичких партија, једна коалиција, 30 грађанских иницијатива и 25 независних кандидата.
У бирачки списак уписано је укупно 1.890.952 бирача, а гласаће се у 38 општина.
Косовски Срби на изборе излазе са 18 листа и наступају у 21 општини — у 10 општина где чине већину становништва и у 11 општина где нису већина.
Изборна кампања је званично почела 21. септембра и трајала је до петка у поноћ, када је започела изборна тишина.
Београд подржава кандидате Српске листе, која након јунских ванредних парламентарних избора поново учествује у политичким процесима у покрајини и у влади у Приштини.
Председник Србије Александар Вучић упозорио је раније да поједине западне амбасаде врше велики притисак и утицај са циљем да „растуре“ Српску листу, да смање њен утицај у Приштини и утицај Србије на Косову и Метохији.
„Они не желе да Срби имају ’златну акцију‘ у влади у Приштини и настоје да им ту позицију отежају и онемогуће на локалним изборима, и у локалним срединама“, оценио је Вучић.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић поручио је у петак суграђанима у јужној покрајини да долазе преломна времена, и да се на локалним изборима мора осигурати да се на свим нивоима власти очува органска веза косметских Срба са њиховом државом Србијом.
„У недељу сви треба да имамо у виду да су пред нама преломни месеци и да не можемо да дозволимо да држава Србија нема пуну и потпуну политичку контролу и утицај у већински српским срединама“, рекао је Ђурић у интервјуу телевизији „Мост“ из Звечана.
Уочи избора огласио се и амерички амбасадор Грег Делави, који је рекао да ће Амбасада САД на дан избора имати 30-40 тимова који ће посматрати изборни процес, бројати гласове и водити рачуна да они протекну у демократској и фер атмосфери, без било каквих притисака.
„Наш циљ биће да осигурамо да се ствари одвијају онако како би требало да се одвијају и да нико не врши притисак на чланове бирачких одбора или на бираче на бирачким местима“, рекао је Делави.
У кампању за локалне изборе укључен је и Хашим Тачи, косовски председник и неформални лидер Демократске партије Косова, која је на власти са Харадинајевом Алијансом за будућност Косова и Алијансом за боље Косова, чији је лидер један од најбогатијих Албанаца, Беџет Пацоли.
Тачи због тога трпи критике, а још му се замера непотизам, застрашивање, рекетирање, криминал, нетранспарентност и корупција.
У међувремену, Тачи је у петак позвао све грађане, без обзира на њихову политичку опредељеност, да изађу на локалне изборе и искористе своје демократско право.
Тачи је поручио да масовни излазак на изборе значи дефинисање рада локалних самоуправа у наредне четири године и да ову прилику, како је рекао, треба да искористи сваки грађанин, у свакој општини, широм Косова.
Харадинају се замера то што је владу формирао уз помоћ Српске листе.
Сматра се, наиме, да је он на тај начин омогућило још већи утицај Београда на Приштину.