На фотографији је приказана медицинска сестра која држи на рукама потпуно исцрпљену бебу. Уста и очи бебе су отворена, дете је непокретно и вероватно је већ умрло. У позадини се види савремена болничка соба.
Главни уредник таблоида не наводи извор, али објашњава ко сноси одговорност за патње у граду Хамурија надомак Дамаска: „Диктатор Асад наставља немилосрдан рат против сопственог народа.“
Ако тражите приручник „Како се прави пропаганда“, ево га.
Спутњик је замолио немачку новинарку Карин Лојкефелд, која тренутно ради у Дамаску, да прокоментарише ситуацију.
„У складу са хуманитарним правом, ова слика се не сме објављивати, без обзира да ли садржи пристрасан коментар главног уредника „Билда“ или не. Забрањено je фотографисање болесних или мртвих људи у пропагандне сврхе, јер сваки човек има право на то да се његово достојанство поштује. Али овај таблоид не поштује правила, њему су много важнији пропаганда и спиновање јавности. Човек који је прочитао овај краћи пропратни текст не сме да се запита како да помогне овој беби, него треба, пре свега, да пребаци одговорност за све на сиријског председника“, каже Карин Лојкефелд.
Саговорница Спутњика истиче да чињенице говоре другачије.
„Хамурија се налази у предграђу Дамаска и од 2012. године је под сталном окупацијом оружаних група. Већина цивила је напустила град и сада живи у престоници. Прво су град заузели милитанти из Слободне сиријске армије, а онда су дошли припадници ’Исламске војске‘, након чега су у међусобним обрачунима победили терористи из ’Нусра фронта‘ заједно са групом ’Фајлак ел Рахман‘. Ова група је у августу 2017. године подржала примирје са сиријском Владином војском, које је било успостављено уз посредовање руске војске, али ускоро је опет уследио крвави сукоб“, објашњава она.
Према речима новинарке „Фајлак ел Рахман“ располаже великим бројем оружја и муниције, као и ракетама „земља-ваздух“, тако да сиријска Владина војска тренутно не може да их победи.
„На територијама које су под контролом терориста, ситуација је катастрофална: нема лекова, нема хране. Свакодневно широм Сирије гину деца, која не могу да добију помоћ, између осталог и због Западних санкција против ове земље, а Немачка учествује у томе, па ’Билд‘ селективно бира чињенице и податке и зато је његова ’фотографија дана‘ најбољи приручник за пропаганду“, закључује Лојкефелдова.