Како лист наводи, позивајући се на изворе из Вучићевог окружења, управо се око ове две теме јуче „вртео“ разговор у Палати „Србија“, чији прилог је дан раније била огољена порука Јија — да Београд више неће моћи да „седи на две столице“.
Извори „Новости“ кажу да је гост „добронамерно“ саветовао свом домаћину да би Србија требало да поштује територијални интегритет Косова, и наводе да су се најпре у тој тачки појавили „шумови на везама“.
Како се истиче, председник Вучић је Јиjу на то без увијања саопштио: „Тако се нисте понашали пре девет година“.
Председник је, наводе исти извори, образложио свој став да долазеће генерације не смемо оптеретити замрзнутим конфликтом који је препрека за историјско помирење Срба и Албанаца, а није пропустио прилику да званичнику САД саопшти да Приштина упорно и некажњено кочи спровођење Бриселског споразума.
„Неки су подигли ларму због тога што је из баналних техничких разлога за два дана закаснио улазак српских судија у правосудни систем Косова и Метохије, а Приштина већ 1.652 дана не спроводи обавезу да формира Заједницу српских општина (ЗСО) и ником ништа“, категоричан је био Вучић.
Што се тиче другог „камена спотицања“ у дијалогу — односа Београда према Москви — Ји је, наводно, децидирано рекао да Србија тешко може једном ногом да иде ка Русији, а другом ка ЕУ.
Уз то, поменуо је и да је из визуре Вашингтона „врло проблематичан“ захтев Руса из Хуманитарног центра у Нишу да им се додели статус дипломатског особља.
„Новости“ пишу да су аргументи председника били да Србија остаје стратешки опредељена за евроинтеграције, али да ће и даље развијати пријатељске односе са Русијом, али и Кином, Индијом, Уједињеним Арапским Емиратима…
Госта су интересовале и „дежурне теме“ — докле се стигло у истрагама о „случају браће Битићи“ и паљењу америчке амбасаде у Београду.
Председник је, како тврди извор „Новости“, казао да нико у Србији неће ставити под тепих та два догађаја. Навео је и да се иде у смеру ефикасног решавања судског поступка око паљења амбасаде, и да ту не види проблеме.
Госта из Вашингтона занимала је и медијска слика у Србији, као и владавина права. Вучић му је, како преносе саговорници „Новости“, поручио да су жалбе појединаца о цензури у нашој држави — бесмислица, а навео је тачно у долар колико су поједини медији добили новца од страних донатора, укључујући и Америку.