Млади људи морају покренути нову еру односа између Црне Горе и Русије, настављајући оно што је пре три века започео владика Данило када се запутио у Русију, започињући тиме изградњу наших вишевековних односа, који се нису заснивали само на интересима, већ и на блискости и братству, поручио је лидер политичке организације Отпор безнађу и оснивач Покрета за неутралност Марко Милачић током састанка са замеником секретара Генералног савета партије Јединствена Русија, и чланом одбора Руске думе за међународна питања Сергејом Железњаком, у централи те партије у Москви.
Милачић је рекао да су Црна Гора и Русија вечне и да зато и наши односи морају бити такви — вечни и најбољи могући.
„Тренутно непријатељство Црне Горе према Русији је патологија историје, малигнитет и неопходно је лечење. Преки лек је смена власти у Црној Гори, али не и довољан. Дужност и обавеза озбиљних политичара, пре свега младих, у Црној Гори јесте да руско-црногорски односи под хитно оздраве, да се осавремене и поставе на темеље најближих политичких, економских и културних веза између две државе, темеље који ће одолети изазовима будућности. Управо на онакве темеље какве заслужују наше модерне земље и какве заслужује тровековна историја наших односа“, навео је Милачић.
Он је поручио да се оно што власт шири санкцијама, пропагандом „и другим видовима непријатељства“, под хитно, како је казао, због виталних интереса Црне Горе и народа који жели најбоље могуће односе са Русијом, мора почистити.
„Верујем, стога, и да ова посета, у тренутку док је Црна Гора увела санкције Русији, мимо воље већине грађана Црне Горе и у тренутку најжешће анти-руске хистерије, доприноси ономе, што ћемо, немам дилему, изградити у будућности: стварању најближих могућих односа, бољим него икада“, навео је Милачић.
Он је истакао да би свака власт, осим, како је рекао, оних неслободних и искомплексираних, каква је црногорска, била срећна да дели овакву културно-историјску блискост са Русијом, јер то за озбиљну политику, може бити само шанса која се не пропушта.
Милачић је додао да „морамо радити скупа и на стварању неопходних претпоставки, да чим се створе елементарни политички предуслови, председник Руске Федерације посети Црну Гору“.
Описујући стање у Црној Гори Милачић је рекао да је Црна Гора „постала амерички копнени носач за Балкан, али не авиона, већ анти-руске хистерије“.
Железњак је предочио, како је саопштено из Отпора безнађу, узнемиреност Русије стањем у Црној Гори и на Балкану у целости.
„Увукавши Црну Гору у НАТО против воље њених грађана, власт Црне Горе је потписала губитак самосталности у вођењу спољње политике, претворивши суверену државу у сателит НАТО алијансе. Ми с негодовањем посматрамо како црногорски режим, цинично и противзаконито увлачи специјалне представнике САД у унутрашњи политички конфликт у Црној Гори, дајући им статус стране у сукобу, покушавајући при томе да искористи НАТО као инструмент грубог гушења опозиционих снага незадовољних антинародном политиком власти“.
Железњак је сугерисао да се криминалном деловању црногорског режима може супротставити само уједињена опозиција.
Он је оценио да су се на данашњи дан у Црној Гори створили објективни услови за смену власти, која је, како је рекао, уморила Запад необузданом корупцијом и криминалом.
„Власт је испунила све задатке које је пред њу поставио естаблишмент САД, а по америчкој колонијалној логици он се обавезно смењује, а на замену долазе неке нове персоне, које нису оптерећене криминалном прошлошћу. Ипак, постојећи раскол опозиционих снага у држави на два табора, непрестани конфликт међу њима, и одсуство практичних корака у стварању заједничке, конструктивне опозиционе платформе и програма деловања, онемогућавају било какве озбиљне промене.“
Железњак оцењује да ће се, све док се у Црној Гори не појави обједињена политичка коалиција, коју ће подржавати народ и која би могла извести државу из дубоке кризе, власт одржавати најжешћим методама, укључујући провокације и методе силе.
Састанку су присуствовали и Константин Петриченко и Виктор Колбановски, са руске стране, као и један од оснивача Отпора безнађу, Божидар Чармак.