Народна партија Аустрије Себастијана Курца, званични победник недавних парламентарних избора, почела је, у историјском здању Палате Доња Аустрија, у којој је пре 99 година проглашена прва Република Аустрија, коалиционе преговоре са Слободарском странком Хајнца Кристијана Штрахеа.
Како преносе аустријски медији, почетак разговора је био „позитиван и хармоничан“, а Штрахе је похвалио Курца, рекавши да је сусрет протекао „у партнерском духу, уз пуно међусобно поштовање“.
Међутим, бројни активисти и организације у Аустрији, још од тренутка када је Курц наговестио да ће одустати од коалиције са социјалдемократама и окренути се Штрахеовим „слободарима“, указују на наводну повезаност те странке са десничарско-екстремистичким и неонацистичким круговима.
Узнемиреност међу њима је толика да се последњих дана све чешће најављују и уличне демонстрације, каже за Спутњик Зоран Мирковић, дописник Танјуга из Беча. Он објашњава да су левичари уплашени пре свега због веза појединих „слободара“, додуше нижег ранга, са студентским десничарским организацијама.
Он додаје да та партија после више од деценије поново „улази у игру“ на политичкој сцени што је, како каже Мирковић, донекле и логично, јер они и Курцови „народњаци“ имају веома сличне ставове, пре свега по питању миграната.
Мирковић напомиње да „слободари“ нису више она странка из ере екстремно десно настројеног лидера Јерга Хајдера, од ког је стрепела читава Европска унија.
„Они не заступају више те ’страшне‘ ставове који су плашили Брисел. Штрахе није против Европске уније, и то отворено и говори, он је само против централистичке Европске уније, жели да она постане федерална, са мање надлежности у Бриселу, а више у државама-чланицама. Исти такав став заступа и Курц“, каже Мирковић.
Он додаје да Аустријанци више не желе да се Брисел бави тиме „како помфрит треба да буде испечен“ и сличним бесмисленим директивама, већ очекују да се Европска унија више посвети заштити спољних граница.
Себастијан Курц, каже наш саговорник, поред тога што је прекршио неписано правило да се владајућа коалиција формира са другом странком по броју гласова на изборима, прави још један оштар рез у аустријској политици тиме што жели да кабинет освежи експертима из различитих области, без обзира на њихову страначку припадност.
„По први пут је Народна партија изашла са кандидатима који нису чланови те странке. Курц је то омогућио након промене статута. Питање је, додуше, шта ће све морати да учини како би изашао у сусрет ’слободарима‘, јер и они траже нека извесна места, рецимо, министра унутрашњих послова. Сада је питање која ће још места тражити у новој Влади“, каже Зоран Мирковић.
Иначе, лидер Социјалдемократске партије Аустрије и још актуелни канцелар Кристијан Керн изјавио је да ће због одлуке Курца да почне коалиционе преговоре са Слободарском странком земља на власти добити „идеолошки превазиђену коалицију десничарско-популистичких партија“.
На питање како на сва та превирања на политичкој сцени гледају Срби који живе у Аустрији, Зоран Мирковић каже да је Курц „велики пријатељ Србије и српске заједнице“.
„Исто тако Срби доживљавају и Штрахеа, па ту не треба очекивати неке велике промене, осим када је посреди имиграциона политика, односно издавање виза за настањење. Ту очекујем заиста велике промене“, каже на крају разговора за Спутњик Зоран Мирковић, дописник Танјуга из Беча.
Иначе, аустријске социјалдемократе ће, како је најавио канцелар Кристијан Керн, отићи у опозицију, где ће имати прилику да обнове своје редове и поново постану најснажнија аустријска странка.
Керн је уверен да ће нова коалиција „веома брзо показати своје право лице“, док левичарски активисти страхују да је велика могућност да појединци десничарско екстремистичке оријентације, блиски неонацистима, доспеју у министарске фотеље.