„Вежбе које су почеле у САД део су недавно најављеног програма модернизације нуклеарних снага САД… Као и све друге војне вежбе, и оне садрже елементе вежби и провере спремности, али се спроводе и да би се утврдило какве је конкретно обрасце оружја неопходно усавршавати, односно модернизовати. Пошто су САД нуклеарна држава, јасно је да је та врста вежбе и сигнал трима државама: Русији и Кини, а сада и Северној Кореји“, сматра војни експерт Алексеј Леонков.
Циљ америчких вежби је провера јединица у свим зонама одговорности Стратешке команде САД (Страткома) и процена њихове укупне оперативне спремности. Њихов сценарио предвиђа различите стратешке претње за САД и употребу свих могућности Страткома уз учешће јединица на различитим локацијама у реалном времену. Биће проверене могућности космичких снага, система за надзор и извиђање, система глобалних напада и средстава противракетне одбране, а такође биће процењене и сајбер могућности.
„Глобални гром“ се одржава сваке године, а те вежбе дају Страткому и њеним јединицама могућност за припрему спречавања и, уколико је потребно, одбијања војног напада на САД, употребом снага по наредби председника.
Портпарол Страткома Брајан Магвајер је рекао да су САД, у складу са билатералним споразумом, обавестиле Русију о томе.
„Према одредбама (споразума) СТАРТ-3, САД и Русија су обавезне да се међусобно обавештавају о већим нуклеарним вежбама, тако да је Русија унапред обавештена о овој војној вежби“, рекао је Магвајер.
Према његовим речима, Кина, која такође поседује нуклеарно оружје, није била обавештена о маневрима, с обзиром да Вашингтон нема споразум са Пекингом који захтева такво обавештење.
Америчке вежбе стратешких нуклеарних снага долазе само неколико дана након што је такве маневре одржала и Русија.
Руски војни експерти сматрају да је „случајност“ то што су се америчке и руске вежбе временски готово поклопиле, с обзиром на то да припреме за такве вежбе, по правилу, трају дуго и да се план прави унапред.
Повлачећи паралелу између руских и америчких вежби стратешких нуклеарних снага стручњаци истичу да су задаци и циљеви „веома слични“.
„Увежбава се наношење нуклеарних удара по територији противника. По логици ствари, америчке вежбе су исто што и вежбе стратешких снага Русије. Ради се о акцијама стратешких офанзивних снага у условима вођења борбених дејстава са преласком на употребу нуклеарног оружја. Детаљи су непознати, зато што се сценарио тих вежби чува у тајности“, рекао је војни експерт Константин Сивков.
Заменик председника Комитета Државне думе за међународне послове Алексеј Чепа подсећа да је Русија у последње време спровела неколико војних вежби, а да су оне показале спремност Оружаних снага Русије да одбију сваку агресију.
„И то је цео свет видео. Очигледно да Американци као одговор на то хоће да покажу своју снагу. У каквом су они стању, не знам, то ћемо да видимо“, додао је он.
Истовремено, Чепа наглашава да те вежбе вероватно неће показати било шта што би могло да промени војну ситуацију снага у свету.
„Не мислим да то на било који начин може да промени војну ситуацију снага у свету, јер ја не видим претњу за Русију, а ако се нешто и догоди — ми смо спремни да одбијемо сваки напад“, закључио је он.
Подсетимо, прошле недеље у Русији су такође одржане свеобухватне војне вежбе стратешких нуклеарних снага, којима је присуствовао и врховни командант председник Владимир Путин. Током маневара разрађена је сарадња Стратешких ракетних снага, нуклеарних подморница Северне и Пацифичке флоте и авијације ваздухопловних снага Русије. Портпарол руског председника Дмитриј Песков рекао је да је „врховни командант лансирао четири балистичке ракете“.