Како је рекао, америчке власти ће покушати да заташкају целу ову причу, будући да је она уско повезана са Украјином.
„То је за њих изузетно рањива прича“, сматра Фененко и додаје да ће се све ово свакако одразити и на председника САД Доналда Трампа, али и на украјинског лидера Петра Порошенка.
Са тим је сагласан и стручњак Руског савета за међународна питања Владимир Батјук, али он тврди да ће Трамп искористити чињеницу да је Манафорта сменио са дужности још прошле године зато што га је „нањушио“.
„Трамп ће сада имати широк спектар могућности како да се извуче из ове ситуације. Рећи ће да је Манафорта ’нањушио‘ још пре него што је постао председник. Било како било, ово је само још једна турбуленција у америчком хладном грађанском рату који траје још од председничких избора“, истиче он.
Са друге стране, директор Украјинског института за анализу и менаџмент Руслан Бортник сматра да ће се утврдити да је поред Манафорта и Гејтса у овај скандал укључен и одређени број украјинских држављана.
Он је подсетио да је још раније Национални антикорупцијски биро Украјине утврдио да је Манафорт добио паре од претходног украјинског председника Виктора Јануковича, што је додано закомпликовало односе између Кијева и тадашњег председничког кандидата Доналда Трампа.
„Ако истрага буде темељна, сигуран сам да ће у тој причи испливати неколико украјинских имена, олигарха, који су плаћали Манафортове услуге америчким парама“, закључио је Бортник.