Спутњикову школу су прошле новинарке агенције „Танјуг“ и београдског недељника „Време“, Јелена Миловановић и Јована Прешић, као и уредник „Срне“, новинске агенције Републике Српске, Саша Крсман.
Заменик главног уредника Спутњика Антон Анисимов је рекао да је Спутњикова „Школа за младе новинаре“ јединствен пројекат који омогућава младим стручњацима не само да сазнају више о руском медијском простору и одређеним аспектима новинарског рада, већ и да успоставе професионалне везе са својим колегама из целог света.
„Пре свега, желим да захвалим на позиву организаторима, Спутњику и екипи из програма ’Нова генерација‘. Организација је била одлична. Суштина оваквих догађаја је, по мом мишљењу, остваривање контаката, што смо, чини ми се, сви овде и учинили. Мислим да ће нам ово искуство користити у будућности. Надам се да ћу поново посетити Русију, ово ми је први пут, и било ми је предивно“, рекао је за Спутњик Саша Крсман, уредник у новинској агенцији Републике Српске.
Крсман истиче да је „импресиониран целим комплексом агенције ’Русија севодња‘, механизмом функционисања и бројем људи који запошљава“.
„Огромна су корпорација и вероватно једна од најпрофесионалнијих у свету, барем од онога што сам досад видео“, нагласио је Крсман.
Осим тога, наводи Крсман, најјачи утисак на њега су оставили „Москва и московска хладноћа“.
„Москва је предиван град, огроман, заиста много већи него што сам очекивао. Мало је хладно, а ми нисмо навикли на тако хладно време, и примећујем да има мало проблема у саобраћају. Занимљиво ми је било то што су се колеге из афричких земаља, током шетње, све време молиле да падне снег јер га никад у животу нису видели. Ипак, мислим да би човеку требало бар месец дана интензивног посећивања разних занимљивих места у Москви да би је иоле упознао“, закључио је Крсман.
Јована Прешић, новинарка београдског недељника „Време“, сматра непроцењивим то што је имала прилику да током боравка у Москви упозна новинаре из целог света и оствари, како је рекла, важне контакте.
„Такође, видели смо и колико држава улаже у једну новинску агенцију, колико ресурса је уложила у то и зато смо имали можда разлога да посумњамо у њену независност, али сви су били врло отворени да разговарају о томе“, навела је она.
Јелена Миленковић из новинске агенције „Танјуг“ раније је пословно долазила у Москву, за коју каже да је дивна и да би јој се радо вратила али, како је додала, „у неко пролеће или лето“.
„Нисам први пут у Москви, тако да ми сам град није нов, а људи су овде дивни. Што се семинара тиче, кратко је време за неке утиске, али све је било веома занимљиво. Волела бих да је било више практичног рада. Сазнали смо како ради Спутњик, мада, као што сам рекла, више теоретски него практично“.
Спутњикова „Школа за младе новинаре“ реализује се у оквиру програма „Россотрудничества“ — „Нова генерација“, а новембарска школа је највећа од почетка покретања пројекта.
Школу су, овог пута, похађали млади новинари из 23 државе са скоро свих континената и из више од 30 медија.
У оквиру образовног програма учесници су имали прилику да се упознају са радом савремене мултимедијске информативне агенције, основним принципима вести онлајн-платформе, радом руских новинара и фото-репортера у врућим тачкама.
Осим тога, у оквиру мастер предавања под руководством водећих експерата млади новинари су припремали своје пројекте о решавању практичних задатака који стоје пред савременим редакцијама и информативним службама.
Подсетимо, новинска агенција „Спутњик“ започела је рад на глобалном медијском тржишту 10. новембра 2014. године, под слоганом: „Говоримо оно што други прећуткују“. Има своје сајтове на више од 30 светских језика, свој радио, апликације за мобилне телефоне и странице на друштвеним мрежама.
Сајтови „Спутњика“ пружају читаоцу мноштво садржаја: инфографику, видео-материјале, фото-репортаже, интернет гласање, као и аналитичке текстове, коментаре и ексклузивне интервјуе.
Свој радијски програм „Спутњик“ емитује у више од 80 градова света, као и преко интернета. Емитује више од 800 сати програма дневно.