НАСА сада каже да је можда пронашла извор тог чудног грејања — „уздизање омотача“ — или подизање екстремно врелих стена које леже дубоко испод Земљине површине.
Топлина узрокује да се површина леда растопи и пукне, што доводи до других поремећаја на Антарктику.
Пре отприлике 30 година, научник на Универзитету Колорадо у Денверу изјавио је да би такво уздизање омотача могло да се појави под делом Антарктика познатим као Земља Марије Бyрд. Та је хипотеза помогла да се објасне неке чудне појаве на леду, попут вулканске активности и куполе.
Уздизање плашта представља уске токове кроз које врућа стена извире из Земљиног омотача, а затим се шири испод коре. Будући да је сам материјал врућ и да плута, чини се као да се кора повећава према горе.
Теорија објашњава како нека места — попут Хаваја и парка Јелоустоун — имају огромне количине геотермалне активности упркос чињеници да су далеко од руба тектонске плоче.
Али, то је била идеја у коју је тешко поверовати јер је лед још увек тамо.
„Мислила сам да је то луда теорија“, рекла је Хелен Сероуси из НАСА лабораторије за млазни погон.
„Нисам могла да схватим како бисмо могла да постоји та количина топлине а да још увек постоји лед на врху“.
Сада су научници користили најновије технике како би доказали ту идеју. Тим је развио нумерички модел облоге омотача како би видео колико геотермалне топлине је потребно да би се објаснили догађаји на Земљи Марије Бyрд, укључујући куполу и дивне подземне реке и језера који су присутни на антарктичкој подлози.
Упоредили су теоријски модел с подацима из НАСА мисија над Антарктиком, како би се осигурало да је модел реалистичан. То их је навело да верују да је испод површине било плавог омотача, препуног огромних количина притиска и топлине. Све их је навело на закључак да постоји уздизање омотача негде испод површине Антарктика, вероватно настало пре 50 до 110 милиона година, дуго пре настанка ледене коре, пише британски „Индипендент“.