Борбена дејства и хероизам који су показали у њиховом току совјетски и југословенски борци, јако су допринели ослобађању земље од агресора, рекао је и додао да су борбе за ову територију биле крваве и компликоване, о чему, како је казао, сведочи број одликовања додељен њиховим учесницима.
„Од 66 хероја Совјетског Савеза, који су били одликовани за хероизам током операција на простору Југославије, 19 се истакло током форсирања Дунава поред села Батина, а 11 поред града Апатина. У заједничкој гробници овде је сахрањено 1.297 војника Црвене армије“, подсетио је он.
Чепурин је рекао да је захваљујући руководиоцима Србије, председнику Александру Вучићу, председнику Покрајинске владе Игору Мировићу, многим сународницима — пријатељима Русије, обновљен споменик заједничким херојима.
„Ми смо ове године помогли да се обнови гробље палих хероја у Сомбору. И њега планирамо да посетимо данас са лидерима земље и покрајине“, рекао је руски амбасадор.
Председница Владе Србије и амбасадор Руске Федерације раније данас одали су почаст страдалим борцима у Батинској бици, полагањем венаца на Партизанском гробљу и гробљу црвеноармејаца.
Свечана академија поводом обележавања 73. годишњице Батинске битке и отварање обновљеног Музеја Батинске битке на обали Дунава код Бездана окупили су велики број поклоника Другог светског рата, а вијориле су се заставе Југославије, Србије са петокраком, као и црвене заставе са српом и чекићем.
Батинска битка или Батинска операција једна је од битака Другог светског рата која је трајала од 11. до 29. новембра 1944. године код села Батине у Барањи, на десној обали Дунава, између јединица Црвене армије и НОВЈ с једне стране и немачког Вермахта и његових савезника с друге.
Према неким оценама, битка код Батине је највећа битка по броју снага учесника, интензитету борби и стратешком значају у току читавог Другог светског рата на подручју Југославије.