Ово питање се наметнуло након што је пољски шеф дипломатије Витолд Вашиковски у интервјуу за локални лист „wSieci“ поменуо да би требало редефинисати однос Варшаве са Кијевом, као и да би Украјина требало да промени своју идеологију. Осим тога, у истом интервјуу шеф пољске дипломатије саветује Кијеву да уместо Бандере и Шухевича нађе неке друге хероје које би могао да велича, као и да свој национални идентитет не гради на „небеској стотини“ (алудира се на списак жртава „Мајдана“), али ни на глорификовању учесника оружаног конфликта у Донбасу.
Врло интересантан „обрт“ у пољској спољној политици према Украјини за Спутњик коментарише Јануш Саноцки, независни посланик пољског Сејма, који се слаже са оценама садашњег пољског шефа дипломатије.
„Не мислим да ће Украјинци речи Вашиковског примити благонаклоно. Ја пет година нисам ишао у Украјину иако су моји корени одатле. Пре сукоба сам ишао много пута и помагао Украјинцима колико год сам могао и материјално, али и у својству незвисног пољског посланика. Желео сам да Украјина нађе свој национални идентитет, да почне да велича хероје добрих и хуманих дела. Међутим, откако сам на ’Мајдану‘ и пре тога током ’Наранџасте револуције‘ чуо колико су гласни нови следбеници контроверзног Степана Бандере, нестала је моја жеља да посећујем Украјину. А да не говорим да сам још 2012. године на зидовима школа видео масовно окачене слике оних вођа украјинских организација које су свесно побиле бројне пољске цивиле“, огорчено објашњава Саноцки.
Наш саговорник додаје да му се чини да је пољски министар желео да добронамерно опомене Украјину и званични Кијев који већ дуже време представља злодела Бандерине Украјинске Устаничке Армије (УПА) као позитиван пример и да практично наметне као део украјинске традиције. Пољски независни посланик сматра и да Украјинци нажалост неће ове савете прихватити на прави начин.
„Желим да подсетим да када је пољски Сејм (Доњи дом Парламента) усвајао Декларацију која је осудила злодела УПА, Кијев се дистанцирао од Варшаве. Власти Украјине нису желеле да осуде геноцид почињен над украјинским цивилима. И ту је пример Немачке поучан за све, јер су осудивши злочине нацизма са себе и будућих генерација скинули кривицу за ужасе фашизма. Зато данас у Немачкој нема споменика Химлеру, Герингу или војницима СС дивизија. У Украјини пак можете видети портерете злочинаца у школама. Становништво Украјине мора знати да не сме да велича злочинце“, категоричан је Саноцки.
Пољски посланик подвлачи да Варшава не може да се сложи са тим што у суседној земљи младе генерације кличу злочинцу Бандери и њему сличнима који су одговорни за покољ цивилног пољског становништва.
„Нажалост, због своје кратковиде политике Пољска је у односу на Украјину, дошла у пат позицију. Због Кијева је угрозила своје до тада добре односе са Русијом. Такву ситуацију би требало променити, али не кроз формат пољско-украјинског партнерства, већ кроз државне и парламентарне структуре“, категоричан је Саноцки.