Председник Русије Владимир Путин и председник Турске Реџеп Тајип Ердоган разговарају у Сочију о бројним питањима, између осталог и борби против тероризма и ситуацији у Сирији. Како је најављено, на дневном реду је широки спектар билатералних питања, између осталог и перспектива јачања трговинско-економских веза, као и сарадња у енергетској сфери.
Руски војни аналитичар, уредник часописа „Национална одбрана“ Игор Коротченко, каже да ће испорука система С-400 и развој сарадње у војнотехничкој сфери бити једна од главних тема преговора.
„Турска ће добити руске системе С-400 за годину и по дана, максимум за две године. То је тренутно најбољи систем на тржишту, много бољи од америчког ’Патриота‘ када је реч о мобилности, домету и другим карактеристикама. Истовремено, одлука о набавци С-400 била је у неком смислу и политичка јер Турска тренутно има лоше односе са НАТО и са САД. Турци дакле купују од земље у коју имају поверење. Мислим да је то први корак ка стварању свеобухватне ваздушно-космичке одбране у Турској, јер је Анкара свесна нових изазова и ризика. Мислим да ће Анкара наставити да купује руско наоружање како би формирала комплексан систем одбране“, оцењује Коротченко.
Метин Кулунк, народни посланик из редова турске владајуће Странке правде и развоја, за Спутњик каже да је у време Хладног рата Турска доживљавала СССР као претњу, али додаје да тренутно све претње за турску националну безбедност долазе са Запада.
„Купујући систем С-400, Анкара поручује да зна одакле заправо стиже претња. Наше је право да купимо руско наоружање и није фер кад нам шефови НАТО-а и САД прете због С-400. Питамо их: ’А зашто ви одбијате да нам испоручите наоружање? Зашто сарађујете са терористичким организацијама?‘ Зато Турска гради савезничке односе са Русијом и Кином, како би, између осталог, подстакла равој домаће одбрамбене индустрије“, објашњава Кулунг.
Турски политиколог Керим Хас верује да ће захваљујући овом састанку, 2017. година постати рекордна када је реч о састанцима Путина и Ердогана.
„То је показатељ нивоа развијености билатералних односа две земље. Владимир Путин и Тајип Реџеп Ердоган ће пре свега разговарати о Сирији — о формирању зоне деескалације у Идлибу, где Турска има обавезу да одвоји представнике опозиције од чланова терористичких организација. Према мишљењу Кремља, овај процес иде споро. Такође, одржавање конгреса националног дијалога о Сирији је од велике важности за Русију, зато мислим да ће руски и турски лидери размотрити курдско питање, то јест положај Курда у региону. Москва жели да Курди буду део политичког решења у Сирији и, наравно, не жели да препусти Курде Америци“, каже Хас.