Како се наводи, од тог броја 60 одсто деце су узраста од 5 до 17 година, а раде у пољопривреди — обрађују земљу, баве се рибарством, шумарством, сточарством.
Чак 67,5 одсто од 152 милиона девојчица и дечака се злоупотребљава као јефтина или неплаћена радна снага, а тај проценат је највећи у сектору пољопривреде.
Ти „језиви подаци“ које је објавила агенција УН показују и да је пољопривреда један од три најопаснија сектора по бројности смртних случајева, несрећа и професионалних обољења.
„Сиромаштво је главни узрок запошљавања деце у пољопривреди, поред ограниченог приступа квалитетном образовању“, саопштила је Међународна радничка организација.
ФАО, једна од агенција УН, специјализована за храну и пољопривреду, истакла је чињеницу да је око 108 милиона деце запослено у пољопривреди и да најчешће раде дуго током дана и да се суочавају са професионалним ризицима.
Рад деце угрожава дечија права, навела је агенција и додала да угрожавање здравља и образовања младих представља препреку одрживом развоју пољопривреде и безбедности хране.
Танјуг