Кабинет црногорског премијера Душка Марковића је, наиме, крајем прошле године након само недељу дана повукао из процедуре Закон о државним празницима, којим је било предвиђено да 13. новембар, дан рођења Петра Другог Петровића Његоша буде државни празник. Разлог за такву одлуку Владе било је противљење Бошњачке странке без чијих гласова ДПС нема већину у Парламенту.
Оно што је тада посебно узнемирило духове у Црној Гори била је и изјава функционера Бошњачке странке Аднана Муховића који је рекао да је Његош „геноцидни писац“.
Коментаришући за Спутњик чињеницу да Влада Црне Горе већ годину дана није ни прстом мрднула да датум Његошевог рођења прогласи државним празником, челник покрета „Слобода народу“ Бошко Вукићевић каже да је тешко отети се утиску да је евентуално противљење бошњачких колега представљало само „пријеко потребан алиби за монтенегрински режим да обустави наведену иницијативу“.
Како Вукићевић додаје, и сами црногорски властодршци „добро знају и невољно признају да је ловћенски горостас једна од најзначајнијих личности у историји Црне Горе“, али су, прецизира он, „истовремено свјесни да су живот и дјело нашег владике и највећег пјесника супротност и антитеза ономе што они јесу и што представљају“.
„Наш нобеловац Иво Андрић указивао је на чињеницу да је у Његошево доба сва Црна Гора живјела и дисала ’косовском мишљу‘, а владика је такву мисао уткао у своја дјела. Монтенегрински режим је званичним признањем лажне албанске творевине на светој српској територији покушао такву косовску, то јест Његошеву мисао трајно да оскрнави. Надаље, Његош се држао завјета свог стрица и његових претходника о братским односима са Русијом, док се актуелни властодршци нијесу ограничили на пуко непоштовање таквог завјета, већ су се срамном и безумном одлуком придружили западном увођењу санкција највећој словенској земљи“, образлаже наш саговорник.
Вукићевић такође подсјећа да су „Његошева дјела ода слободи и да је њихова основна порука непрестана борба против окупатора и немирење са злом“, док је супротно томе, како каже, „порука и дјело садашњих режимлија усмјерена ка покорности према било ком освајачу или господару, истовремено се не ограничавајући на толерисање зла, већ и на отворено савезништво са њим“.
„Њихово пропагирање војног савеза који је бомбардовао наш народ и насилно и противправно угуравање НАТО-а у нашу земљу представљају трајни раскид са Његошевом мишљу и са Његошевом Црном Гором. Из свега наведеног може се казати да је из перспективе слободног човјека и боље да режимлије не изгласавају иницијативу да дан Његошевог рођења буде државни празник. Они Његоша не заслужују нити су га достојни. Таква иницијатива мора бити дужност слободног човјека“, закључује Вукићевић.