„Замолио сам га да, не само да не укидају снаге, већ да наставе присуство у несмањеном обиму на Косову и Метохији“, пренео је Вучић на заједничкој прес-конференцији са Столтенбергом, након учешћа на састанку Савета НАТО-а.
Вучић је рекао и да је током разговора у седишту НАТО-а говорио о одлуци Србије да буде војно неутрална, али да развија сарадњу са НАТО-ом, јер од тога користи можемо имати и једни и други.
„Захвалио сам Столтенбергу и чланицама НАТО-а на томе што одржавају мир и стабилност на КиМ, пре свега јединицама Кфора. Улога НАТО-а у осигурању сигурности и безбедности за наш народ, али и за наше светиње, од изузетног је значаја“, рекао је Вучић.
Снажна Србија значи више стабилности на Западном Балкану
Столтенберг је оценио да снажна и просперитетна Србија значи више безбедности и стабилности у региону Западног Балкана, а сарадња са НАТО-ом обезбеђује већу безбедност Србији и њеним партнерима у западној војној алијанси.
Столтенберг је казао да партнерство НАТО-а и Србије напредује веома добро и додао да је сјајно да види јачање партнерства на различите начине.
Према његовим речима, нема контрадикције између војне неутралности и снажног партнерства Србије са НАТО-ом.
Подсетио је да постоји много партнера НАТО-а међу неутралним земљама.
Столтенберг је изразио велико задовољство што је Србија понудила да буде домаћин идуће године за заједничке вежбе брзог реаговања на непогоде.
Он је казао да је завршен добар састанак Северноатлантског савета, на којем је било свих 29 савезника.
„Поздрављамо чињеницу да можемо да се састајемо на овакав начин, јер се НАТО и Србија суочавају са заједничким изазовима, а сарадња са НАТО-ом може да буде од користи за Србију и регион. Наше партнерство чини Србију безбеднијом и сигурнијом, а уједно и НАТО савезнике сигурнијим“, објаснио је Столтенберг.
Указао је да сваке године има више од 100 партнерских активности са Србијом, и да НАТО ради и на реформи безбедносних институција Србије, обучава српске официре за мировне мисије.
Такође је навео да Србија сарађује са НАТО-ом у заједничким војним вежбама, којих је ове године било 24.
Партнерство Србије и НАТО-а, како је додао, може допринети и борби против тероризма.
Столтенберг је навео да ће Србија са НАТО-ом, идућег месеца, радити на обуци ирачког војно-медицинског особља.
Разговарано је, како је додао, и о продубљивању односа, као и о безбедносним изазовима са којима се суочава Западни Балкан.
Поздравио је напредак Србије ка ЕУ, посебно у времену када НАТО и Унија сарађују ближе него икада.
„Част ми је што сте у седишту НАТО-а, и хвала на вашој личној посвећености евроатлантској сарадњи која је незаменљива за све наше грађане“, закључио је Столтенберг.
Танјуг