То је четврта нуклеарна подморница пројекта 955 „Бореј“ и прва модернизована крстарица из серије „Кнез Владимир“ која треба да уђе у борбени састав Северне флоте већ 2018. године.
Тих и брз
Ракетну подводну стратешку крстарицу „Кнез Владимир“ пројектовао је Централни конструкторски биро за морску технику „Рубин“. „Кнез Владимир“ припада четвртој генерацији нуклеарних подморница.
Бродови из те категорије су релативно тихи, захваљујући специјалним пропелерима, воденим погонским системима и другим техничким решењима.
Те подморнице су тешко уочљиве, имају велику брзину и способност да ефикасно беже од потере.
За изградњу „Владимира Великог“ било је потребно пет година. Званична церемонија његовог поринућа одржана је 30. јула 2012. године. Главни командант Војне морнарице Русије, адмирал Владимир Корољев рекао је да је поринуће те крстарице важан практични корак у јачању морнаричких стратешких нуклеарних снага.
Борбено дежурство у саставу Северне флоте данас обавља „бореј“ „Дмитриј Донској“. „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“ припали су Тихоокеанској флоти.
У току је изградња још четири нуклеарне подморнице. Реч је о „Кнезу Олегу“, „Генералисимусу Суворову“, „Императору Александру III“ и „Кнезу Пожарском“. Планирано је да они буду поринути до 2022. године.
„Кнез Владимир“ је опремљен обновљеним комплексима радио-електронског наоружања.
Достојни конкурент
„Кнез Владимир“ је тренутно најновији и најсавршенији подводни стратешки носач ракета. На основу својих тактичко-техничких карактеристика он превазилази америчке нуклеарне подморнице типа „Охајо“, које чине основу морске компоненте снага САД за нуклеарно обуздавање.
Први „бореј-А“ може да зарони до 400 метара, док је дубина коју достиже „Охајо“ 365 метара.
Он превазилази „Американца“ и у подводној брзини — 30 насупрот 25 чворова.
Аутоматизованост управљања „Кнезом Владимиром“ омогућила је и да се смањи бројност посаде на 107 људи. Поређења ради, на подморницама типа „Oхајо“ посаду чини 155 људи.
Основно ракетно наоружање руске подморнице чини 16 интерконтиненталних балистичких ракета Р-30 „булава“. Свака од њих има шест бојевих глава са индивидуалним навођењем, чији је капацитет по 150 килотона. У томе „бореј-А“ заостаје за америчким „Oхајом“ који носи 24 ракете „тридент 2“ са осам или 14 бојевих глава (у зависности од капацитета).
Пројекат ће се даље развијати производњом подморница „бореј-Б“.