„На гласање је стављен нацрт који је доставила Боливија. Он је био усаглашен са нама и садржао је све неопходне коректуре које треба да се унесу у рад овог механизма, како би постао заиста непристрасан и поштен. Чињеница да су САД и њихови савезници ставили вето на овај нацрт само значи да они не желе да овај механизам виде као поштен, разумљив и ефикасан“, нагласио је Лавров.
Према речима министра, изјава амбасадорке САД у Уједињеним нацијама, Ники Хејли, да су јој пропали покушаји да последњих дана дође до руског амбасадора Василија Небензје да би се договорио заједнички колективни текст — „чиста је лаж“.
„Прочитали смо све извештаје из наше мисије у Њујорку, нико није одбијао такве покушаје. Експерти су се састајали, објаснили смо своје гледиште, Американци су покушали да неким козметичким фразама докажу да су узели у обзир нашу забринутост. То није било тако. Вероватно у међународним односима имамо нову појаву, да не постоје само лажне вести, већ и лажна дипломатија“, нагласио је Лавров.
Министар спољних послова истакао је да су Сједињене Америчке Државе „категорички одбијале“ конкретне предлоге да се исправе недостаци у раду заједничког механизма и „рекли да све што чини овај механизам представља златни стандард и да може да се говори само о проширењу његовог мандата без икаквих примедби на његов рачун“.
„То би значило само једно — да се налазимо на повоцу оних који су утврдили утицај на овај механизам, притом утицај који је супротан свим нормама међународних организација. Желе да сачувају овај механизам у својству послушног манипулативног средства за постизање својих геополитичких циљева. Наравно, нисмо могли да пустимо такав нацрт, већ смо ставили вето“, објаснио је министар.
Русија је 16. новембра блокирала у Савету безбедности Уједињених нација амерички нацрт резолуције о продужавању мандата мисије Организације за забрану хемијског наоружања у Сирији. Документ је подржало је 11 земаља. Против тога је била и Боливија. Кина и Египат су се уздржали од гласања.
Касније је на гласање стављен руски нацрт резолуције о механизму, чији су коаутори Кина и Боливија. Документ је добио четири гласа подршке. Сједињене Америчке Државе, Велика Британија, Француска, Шведска, Украјина, Италија и Уругвај гласале су против. Још четири члана Савета безбедности — Етиопија, Јапан, Египат и Сенегал, уздржали су се. На тај начин документ није добио потребан број гласова.