У Федералној служби за војно-техничку сарадњу Русије сматрају да Запад страхује од конкуренције, а политиколози указују на русофобију која се шири по западним земљама.
„Међународни авио-салон ’Фарнборо‘ руководи се инструкцијама Комисије Владе Велике Британије за контролу експорта у вези са ембаргом ЕУ на извоз и увоз наоружања и војне технике у Русију и из ње. Добродошли су сви учесници салона, Руси и сви остали, који су у складу са препорукама Комисије за контролу извоза“, објаснио је представник прес-службе авио-салона.
Он је додао да ће руски произвођачи цивилне технике моћи да представе своје радове.
„За велики међународни авио-салон, за ’Фарнборо‘ је руско учешће заиста важно. У авио-шоу програму 2016. године угостили смо знатан број руских учесника, укључујући ’Иљушина‘, ’Иркут‘, 'Ростех‘, ’Сухој‘, ’Хеликоптере Русије‘, Уједињене авио-производње корпорације (ОАК) и компанију ’Волга-Дњепар‘. Очекујемо исто такво учешће Русије и 2018. године“, саопштили су представници „Фарнбороа“.
Нелојална конкуренција
Заменик директора Федералне службе за војно-техничку сарадњу Русије Анатолиј Пунчук рекао је да жали због одлуке британске стране.
„Жао нам је што услед такве одлуке нећемо моћи да искористимо ту платформу за размену искуства и приказивање наших могућности“, изјавио је Пунчук.
Према његовом мишљењу, у вези са тим питањем Русија се суочава са примером нелојалне конкуренције.
Русофобичан потез
У Државној думи Русије су навели да се одустајање „Фарнбороа“ од излагања војне технике Русије 2018. године може оценити као покушај мешања у руску економију.
„Нажалост, то је нови русофобичан потез, мешање политике у економију, које не доприноси учвршћивању трговинских односа међу земљама“, рекао је заменик председника Комитета Државне думе за међународне послове Алексеј Чепа.
Према његовој оцени, руска техника, како војна, тако и цивилна, увек је изазивала велико интересовање и западне земље много губе забрањујући јој да се појављује на тржишту.
„То је губитак могућности не само за наша предузећа да реализују своју продукцију, већ и за западна — да је купе. Знамо да су најближи партнери САД, имам у виду Турску, Саудијску Арабију, који су деценијама куповали оружје углавном од Америке, већ почели да потписују уговоре са нашим компанијама“, закључио је посланик.
Отказивање визе
„Фарнборо“ је авио-салон који се одржава једном у две године у Великој Британији на аеродрому у близини града Фарнбороа у грофовији Хемпшир. Његов организатор је Удружење британских аерокосмичких компанија. Авио-салон ће следеће године бити одржан од 16. до 22. јула.
Последњих година Русија се суочава са тешкоћама у припреми докумената за учешће на тој манифестацији.
Руска делегација 2014. године није могла да уђе у Велику Британију због отказивања виза. Прошле године „Ростех“ и низ других корпорација услед санкција су на изложбу донели само цивилну продукцију.
Министарство иностраних послова Велике Британије је тада објаснило да „због догађаја у Украјини представници Владе Русије нису добили позив од Владе Њеног величанства на авио-салон 2014. године“.
Тада је Лондон искључио Русију са списка земаља које могу да купују британске авионе и авионску опрему, како би „спречио намере Москве да учествује на авио-салону“.
Након тога се Амбасада Русије у Лондону обратила Министарству иностраних послова Велике Британије са протестном нотом због одбијања да изда визе представницима руских организација.
Британски спољнополитички ресор је одбио да коментарише питања повезана са одлукама о издавању виза.
Војна техника из Русије није могла да буде изложена на „Фарнбороу“ прошле године, али је било дозвољено излагање путничких авиона. У Великој Британији су били изложени авиони ССЈ-100 и МС-21.
Прва изложба авио-технике је одржана 1948. године. Совјетски Савез је учествовао у авио-салону од 1984. године.