Инсистирање Косова на учешћу Америке у дијалогу између Београда и Приштине само је врх леденог брега у плановима које САД има за Западни Балкан. У средишту приче је не само укључивање Америке у бриселске преговоре, већ и оживљавање и инсталација идеје, која је пре неколико година потекла из Вашингтона, о именовању њиховог специјалног изасланика за Балкан.
Према сазнањима Спутњика, главни кандидат за ту позицију је Кондолиза Рајс, а циљ је јасан: америчка „контрола“ Русије путем њихове „чврсте руке“ на Косову и у Босни и Херцеговини, а све преко леђа Србије, тврди наш извор.
Како се планира, у питању је, дакле, једна врста америчког мониторинга. Они се, наиме, не би мешали директно у преговоре Београда и Приштине, већ би све препустили Бриселу, који има шта да понуди и једној и другој страни до краја завршног процеса: Београду чланство у ЕУ, а Косову кандидатуру.
„Америка, дакле, не жели да се меша директно у преговоре. Њен циљ је да фактички надгледа завршни процес у вези са Косовом, али и да реши питање БиХ, пре свега због политичких процеса у Републици Српској. Оба пројекта, Косово и БиХ, јесу, као што знамо, чедо Америке на Балкану, а уједно и сигурно политичко упориште САД у Европи. С обзиром да се Европа мења, поново је постало битно да Америка има своје упориште у овом делу Старог континента. А да не помињемо војну позицију“, тврди наш саговорник.
У последњих годину дана, објашњава наш извор, око 100 америчких сенатора и конгресмена обишло је овај регион, што је дупло више него што их је било с почетка деведесетих година прошлог века. Њихов циљ је да са терена припреме документ који ће представити у Конгресу, а самим тим и америчком председнику, који би у том случају морао да се укључи у решавање балканског питања, иако му то сада није приоритет.
„План Б који Америка спрема, уколико не успе да добије зелено светло у самом Вашингтону за овај подухват, јесте да Велика Британија преузме на себе цео посао. Јер та држава тренутно у Европи заступа, у ствари, интересе Америке. Приштина, дакле, користи ову идеју уз благослов својих савезника из САД, посебно јер Београд нема потпун контакт са америчком администрацијом. Избор Кондолизе Рајс за новог ’играча‘ за Балкан задовољио би и демократе и републиканце у Америци, а додатни поен јој је то што важи и за доброг познаваоца Русије“, каже наш саговорник.