У реакцији на пресуду генералу Младићу, некадашња председница Републике Српске Биљана Плавшић за Спутњик каже да није нимало зачуђена.
„На основу онога што је Хашки трибунал досад радио, нисам уопште изненађена. Само, ово је првостепена пресуда. Знате, пошто се дешавало да неке одлуке тог суда људе првостепено осуде на двадесет година, па их после апелације ослободе, као што је било са генералима из ’Олује‘. Ништа необично, то је већ виђено, али видећемо другостепену пресуду“, каже Плавшић.
Јавно мњење је, нажалост, генерала Младића прогласило кривим још 1996/97, каже некадашњи председник Скупштине РС и први послератни члан Председништва из редова српског народа Момчило Крајишник.
„То је сигурна индиција да његово суђење није било правично. Поготово није било правично што се тиче његовог здравственог стања. Пресуду су једни дочекали са радошћу, други са жалошћу. Независно од тога, Ратко Младић ће за српски народ бити херој јер Срби знају да је он позивао да се супротставимо ратним злочинима, и да није заговарао ратне злочине. Уверен сам да ће адвокати генерала Младића када добију ову пресуду имати аргументе да у жалбеном поступку побију аргументе суда и тужилаштва“, каже Крајишник.
Пресуда Ратку Младићу још више ће заоштрити односе између Срба, Бошњака и Хрвата и неће допринети помирењу, сматра Крајишник. Србима ће бити тешко да разумеју да се у кратком року доносе две пресуде — осуђујућа пресуда Ратку Младићу и ослобађајућа пресуда Насеру Орићу.