Стручњак за безбедност Џевад Галијашевић сматра да су претње инициране јучерашњом пресудом Ратку Младићу у Хашком трибуналу. Пресуда је дала крила фанатизму, а у његовом охрабривању пређена је граница, каже он.
„Геополитички инспирисане изјаве које се упућују из западних кругова охрабрују овакав развој ситуације, а њима треба додати Изетбеговићеве претње ратом и његово стално балансирање на ивици изазивања конфликта. Мало ко види да се Босна и Херцеговина претвара у паралелно друштво које ће за десетак година Европи бити потпуно неразумљиво“, каже Галијашевић за Спутњик.
Он додаје да је сада јасно видљив безбедносни аспект проблема, али да друштвени аспект у изградњи једног потпуно новог радикалног, фанатизованог друштва, мало ко види.
„Ово што се дешава противуречи свему што симболизује Европа. Претња председнику Додику део је тога. Претње Изетбеговића су део тога, развој исламистичког покрета у БиХ, вехабијских заједница, одлазак на сиријско ратиште, све ће то убрзати и оснажити ове процесе у Босни и Херцеговини“, каже саговорник Спутњика.
Подсетимо, Суд БиХ потврдио је да је председник Републике Српске Милорад Додик прислушкиван у пролеће 2016. године због случаја „Павловић банка“. Његов адвокатски тим поднео је Суду БиХ захтев за испитивање законитости наредбе о одређивању посебне истражне радње.
Галијашевић сматра да је и то део притиска на институцију председника. Када обавештајно безбедносне агенције прислушкују личност која мора бити штићена, тиме заправо шаљу јасну поруку да је то незаштићена личност, каже Галијашевић.
Стручњака за безбедност смо питали и да ли бисмо били сведоци ових бруталних напада на институцију председника да на Додиковом месту седи неко други, јер се актуелном председнику често спочитава агресивна реторика.
Он подсећа да Додикова моћ није испољена смо на реторичком плану и каже да се његова способност и снага у последњих десетак година показује на економском плану и друштвеном развоју који је Република Српска достигла. У зградама Српске осмишљавају се садашњост и будућност грађана, али само на тим местима у БиХ, каже Галијашевић.
„У Сарајеву имате Федералну владу као подстанара у згради Комунистичке партије, председник Федерације је подстанар у згради Председништва БиХ, а имате хиљаду и петсто нових џамија. Председник Додик је, на пример радио, на плану изградње нових болница од Бијељине, Бањалуке, Невесиња, до Билеће. Република Српска у овом тренутку има више изграђеног ауто-пута, него Босна и Херцеговина, која је наводно економски дупло јача.“
Галијашевић додаје да Запад стимулише овакву перцепцију председника Додика, представљајући га као човека запаљиве реторике, како би се заправо сакрила чињеница да је Република Српска данас једини функционални државно–правни организам на подручју БиХ. Додик је проблем и због тога што није био део рата и политичког хаоса, ни он ни било ко од његових најближих сарадника, каже Галијашевић.
„Када погледате развој Републике Српске и геополитичку позицију коју јој је председник Додик обезбедио, његове друштвене и међународне контакте, начин на који државотворно размишља и о позицији свог народа, не само у Републици Српској, већ у ширем контексту, начина на који разуме геополитичке сукобе, односе НАТО-а и Русије, не може се Додик свести на то да су његове изјаве проблем. Овде је реч о сукобљеним политичким стратегијама и дубоким геополитичким поделама“, објашњава Галијашевић.
На крају разговора за Спутњик он додаје да Република Српска показује да сарајевске тенденције и западна политика Сарајева представљају лудачку кошуљу нашим заједничким односима и уставном систему.
„Стални напади на Дејтонски устав, његове непрекидне насилне промене кроз функционисање РС, па и претње смрћу председнику Републике, разорно делују на политички систем, али Западу баш зато одговарају“, закључује Галијашевић.