Како преносе приштински медији, премијер такозване државе Косово Рамуш Харадинај изјавио је да споразум о разграничењу са Црном Гором неће проћи у парламенту, док је функционер опозиционог „Самоопредељења“ Албин Курти отишао корак даље, запријетивши ратом Црној Гори због спора на граници.
„Споразум ће пасти у парламенту. Тиме се отвара пут за нове преговоре са Црном Гором или међународну арбитражу“, рекао је Харадинај за телевизију „Клан Косова“.
Функционер опозиционог „Самоопредељења“ Албин Курти додао је, међутим, да је извјештај косовске Комисије за разграничење — увод у нови рат.
„Ја сам лично против рата са Црном Гором, али ратови почињу тамо гдје постоји проблем са границом“, рекао је Курти, преносе медији у Приштини.
Подсјећања ради, управо је група косовских посланика „Самоопредељења“ у јуну прошле године ушла на територију Црне Горе, и осам километара од граничне тачке поставила заставу Албаније како би симболично показала гдје је „права граница“.
Аналитичар Војин Грубач за Спутњик каже да је, нажалост, тренутно илузорно очекивати да се од изјаве Куртија било ко у Приштини званично огради, јер се, како каже, највјероватније ради о ставу „иза којег стоје званична Албанија као и марионетска власт Косова“.
„Албанија је кроз уџбенике давно смјестила много веће дјелове Црне Горе у састав своје територије, тако да су територијалне претензије које наводи Курти чак врло скромне, тачније — тек почетак планиране приче. Евентуално покретање рата Косова против Црне Горе, чак и хибридног, са значајним терористичким групама, значило би сигурно учешће и Албаније, те отцјепљење великог дијела територија Црне Горе и њихово припајање Албанији. Тај исход је извијестан, јер шеф режима Мило Ђукановић нема реалну силу да се супротстави албанским претензијама“, сматра Грубач.
Подсјећајући на чињеницу да Ђукановић „двије трећине православног становништва Црне Горе који су против његовог режима, постојано назива ’непријатељима Црне Горе‘, (а што је недавно индиректно поручио и у Тузима), Грубач се пита „како ће он сјутра све те људе, које безочно и острашћено вријеђа, уопште смјети позвати у евентуалну борбу и супротстављање албанским претензијама на територију Црне Горе“?
Са друге стране, по оцјени нашег саговорника, нарочито неповољна околност по Црну Гору је та што би при неком евентуалном сукобу на страну албанског фактора отворено стале САД и НАТО.
„Тирана и Приштина су увијек спремне за хибридни рат, попут упада великих терористичких група у Македонију, и то не би било толико војно опасно да иза тога отворено не стоје САД. Режим Ђукановића је полазио од претпоставке да ће срамним признањем Косова, против воље 82 одсто грађана Црне Горе, и увлачењем Црне Горе у НАТО, пацификовати ’албанске aпетите‘, и охладити усијане главе. Режим се, међутим, преварио, Приштини и Тирани убрзано ’расте апетит‘, и уопште их не брине то што је Црна Гора у НАТО-у, јер ће та алијанса увијек бити на њиховој страни, макар кроз нереаговање, као минимум“, подвлачи Грубач.
За нашег саговорника, нажалост, нема никаве сумње ни да је „безобразно понашање албанских лидера према званичној Подгорици, па и елементарно непризнавање њених граница, нечовјечни црногорски режим у потпуности заслужио“.