„На то ћемо одговорити различитим корацима, како политичким тако и дипломатским. На напад ћемо одговорити нападом“, нагласио је сенатор.
Раније је лист „Гардијан“ објавио да ће Европски парламент издвојити буџет од више од милион евра годишње за радну групу ЕУ за информациону борбу против руских медија. „Гардијан“ је, позивајући се на изворе у Ист Страткому, саопштио да ће радна група први пут добити средства из буџета ЕУ. Финансирање у износу од 1,1 милион евра годишње укључено је у буџет ЕУ за 2018-2020.
Европски медији који раде у Русији потпашће под закон о медијима — страним агентима уколико руски медији буду под притиском у ЕУ, рекао је Џабаров.
„Европски медији у Русији такође би могли да буду погођени овим законом. Засад ће његова примена почети са америчким медијима, али ако Европљани пређу на исте акције према нашим медијима, попут Американаца, они ће добити исти одговор“, истакао је Џабаров.
У последње време, тема информационе борбе против руских медија прилично често се чује на Западу. У новембру прошле године Европски парламент је усвојио је резолуцију под називом „Стратешке комуникације ЕУ као супротстављање пропагандни трећих страна“. У документу, чији се велики број одредби граничи са предлогом о увођењу цензуре руским медијима, тврди се да Русија наводно пружа финансијску подршку опозиционим политичким партијама и организацијама у земљама-чланицама ЕУ, а такође користи фактор билатералних међудржавних односа за раздвајање чланова заједнице. Као главне информационе претње Европској унији и њеним партнерима у Источној Европи у резолуцији се наводе агенција Спутњик, телевизија РТ, фонд „Руски свет“ и Федерална агенција „Россотрудничество“ при Министарству спољних послова Русије.