Лист наводи да ће ово одељење за борбу против пропаганде први пут добити новац из буџета ЕУ, тако да се неће ослањати искључиво на доприносе чланова европског блока.
Први пут од свог оснивања Оперативна радна група за стратешке комуникације добиће новац из буџета ЕУ и неће се ослањати на донације својих чланова. Одељење ће сваке године у периоду од 2018. до 2020. добијати 1,1 милион евра, изјавио је за „Гардијан“ информисани извор.
Ова информација се појавила у контексту упозорења председника Европског савета Доналда Туска. Према његовим речима, прави проблем Европе су „сајбер-напади, лажне вести и хибридни рат“.
„Ми морамо да будемо веома пажљиви, опрезни и искрени. Ако желимо да се заштитимо, ако желимо да помогнемо нашим партнерима, морамо јасно да схватамо претњу унутар ЕУ“, рекао је званичник након самита Источног партнерства.
Туск се позвао на недавни говор Терезе Меј, у којем је британска премијерка оптужила Москву да се меша у изборе и шири исфабрикован материјал у покушају да „претвори информације у оружје“ и посеје раздор на Западу.
Али, очигледно је председник Европског савета одлучио је да иде корак даље и повезао „непријатељску“ руску активност са „брегзитом“, иако у свом говору Мејова није поменула никакве британске изборе нити референдуме, истиче „Гардијан“.
Лист наводи да је одлука Брисела да издвоји новац групи за борбу против пропаганде уследила након „пораста лажних информација на руском и шпанском језику“ о референдуму у Каталонији. Након што је ова тема почела да опада, извори ЕУ приметили су да су нови циљ дезинформација земље „Источног партнерства“. Као пример званичници су навели медијске извештаје о томе да европски блок уводи ограничења за производе из Грузије, иако је заправо ова земља ослобођена од плаћања царине за сву робу, осим за бели лук.
Оперативна радна група за стратешке комуникације основана је 2015. године како би се супротставила „лажним и погрешним“ вестима о ЕУ након „хибридне војне кампање Русије у Украјини“. Одељење које се налази у Бриселу има 14 запослених.
Политичари и представници друштвених група дуго су инсистирали на томе да групи недостају ресурси за решавање проблема. Прошле године лидери ЕУ одбили су предлог Европског парламента за повећање буџета одељења за 800 хиљада евра.
Група прави планове како да се потроши „невиђено уливање новца“. Планира да појача праћење руских медија и проверавање информација како би добила детаљну слику о размерама дезинформације, тврди „Гардијан“.