„Крајње је време да се сазна о злочинима у Јасеновцу и то не само у једном, већ у низу логора. Тамо су почињени најстрашнији злочини. Ми имамо моралну обавезу према стотинама хиљада жртава, ми њима дугујемо и оне нас моле да откријемо истину“, рекао је Грајф.
Према његовим речима, мучење и понижавање су били део систематске тортуре која је водила у смрт.
Јасеновац се састојао из низа кампова који су се налазили на више десетина квадратних метара, а циљ им је била смрт.
„Ревизија историје је друго убиство жртава. Сећање је важно за садашњост и добро за будућност. Тенденција да се искриви истина и изврши ревизија је веома опасна и представља морални злочин према стотинама хиљада жртава које су биле изложене тортури“, истакао је Грајф.
У Аушвицу је, навео је историчар, након такозване селекције одређени број затвореника добијао шансу да преживи, добијали су прилику да буду робови.
„У Јасеновцу то није било могуће, било је предодређено да сви умру. Смрт у гасној комори и убијање у Јасеновцу се разликују, примењиване су најокрутније технике убијања. Сам тај чин је био далеко бруталнији и примитивнији“, приметио је он.
Како је указао, специјалност усташких злочинаца су били посебни логори у којима су били жене и деца.
„Готово све жене су силоване пре убиства“, напоменуо је Грајф, гостујући на Пинку, и оценио је да против обнављања фашистичке идеологије могу да се изборе само оне државе које су свесне злочина и које их не занемарују.
Корак ка бољој будућности је мање пропаганде фашистичких идеја, указао је Грајф.
Он је напоменуо да мора да се направи разлика између криваца и одговорности.
„Сви који су рођени после 1945. године нису криви, али постоји колективна одговорност. Рођени сте након рата и ви сте невини и ваша је одговорност да се постарате да се то више никада не понови“, истакао је Грајф.
Танјуг