„На Србе се тренутно врши невиђени притисак, данас су нас у разговору са члановима њиховог одбора за одбрану и унутрашње послове они уверавали да постоји јак притисак да се придруже НАТО-у. То је у супротности са званичним изјавама које увек чујемо од структура НАТО-а да, наводно, никога не присиљавају да дође код њих, већ људи сами долазе и они просто не могу да их одбију“, рекао је Климов.
Сенатор је напоменуо да ово није први пут да се испоставља да руске партнере „буквално покушавају да угурају ову војну организацију“.
Руска парламентарна делегација коју предводи Климов, а у чијем саставу су и члан Одбора за међународне послове Државне думе Сергеј Железњак, сенатор Оксана Белокоњ, као и потпредседник Државне думе Петар Толстој, налази се у дводневној посети Србији. У петак је одржан састанак парламентараца са колегама у Скупштини.
Према парламентарној резолуцији из 2007. године, Србија се придржава неутралности у погледу војних савеза, али је парламент земље 12. фебруара 2016. године ратификовао документ о дипломатском имунитету за представнике НАТО-а и логистичку подршку тог савеза на територији земље.
Индивидуални план партнерства Србије и НАТО-а (ИПАП) ступио је на снагу у марту 2015. године. Документ дефинише образовно-техничку сарадњу, заједничке војне вежбе и стварање позитивног имиџа Алијансе у српском друштву. Истовремено, 2013. године српски парламент је добио статус посматрача у Парламентарној скупштини Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ).