„Господин Шмит је мислио на сталне напоре ’Гугла‘ да побољша квалитет претраживања. Нећемо мењати наш алгоритам за претраживање одређених сајтова“, пише у саопштењу потпредседника компаније „Гугл инк“ Никласа Лундблада.
Раније је председник управног одбора холдинга „Алфабет инк“ (у власништву „Гугла“) Ерик Шмит саопштио да намерава да развије специјалне алгоритме који ће у претрази смањити материјале РТ-а и Спутњика. Према његовим речима, „Гугл“ покушава да спречи ширење садржаја ових ресурса, али не жели да забрани саме сајтове.
Шмит је нагласио да „уопште не подржава цензуру“, али „верује у деранкирање“.
Због тога је „Роскомнадзор“ послао званичан захтев „Гуглу“.
У последње време Сједињене Америчке Државе покушавају максимално да искомпликују рад РТ-а. Телевизији је наређено да се региструје као страни агент, иако се од многих страних медија у државном власништву то не захтева. Осим тога, Конгрес је одржао расправу о могућем „утицају РТ-а преко друштвених мрежа на председничке изборе“ у САД 2016. године.
У октобру је америчка друштвена мрежа Твитер саопштила да је одлучила да блокира оглашавање са канала у власништву руских РТ и Спутњика. У саопштењу се наглашава да је одлука донета на основу рада компаније у вези са истрагом „мешања Русије“ у председничке изборе у САД 2016. године.
При томе су Твитер, Фејсбук и Гугл у Конгресу потврдили недостатак доказа о мешању Москве у америчке изборе.
Као одговор на акције Вашингтона у Русији развијен је и усвојен закон према којем страни медији могу бити да буду препознати као страни агенти уколико се финансирају из иностранства.