За сутра је у Вашингтону заказана конференција „Атлантског савета“ о Западном Балкану, на којој ће учествовати први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и шефови дипломатија региона.
У извештају је наведено неколико конкретних корака које би САД требало да предузму како би помогле у стабилизацији региона.
Под један, „Атлантски савет“ сматра да САД треба да успоставе стално присуство војске у Југоисточној Европи, чиме би показале константну посвећеност постизању безбедности у региону и омогућиле себи да дугорочно утичу на развој догађаја.
Камп Бондстил је идеалан за то, стоји у извештају.
Војници би требало да помогну и у јачању способности локалних власти у борби против тероризма кроз обуку и размени најбољих пракси, као и у пружању помоћи у хуманитарним катастрофама, а то би, такође, требало да пошаље јасан сигнал региону да су САД посвећене спречавању непромишљене ревизије постојећих граница, што, како тврде, подстиче руски авантуризам.
Под два, предлаже се у извештају, САД треба да покушају да „постигну ’историјско‘ зближавање са Србијом. То није, строго говорећи, нови приступ, већ је неопходан снажнији покушај у контексту обнављања ангажмана у региону“.
Београд може и треба да буде близак партнер и савезник у региону, али то може да постане једино уколико почне значајно да се дистанцира од Русије, наводи „Атлантски савет“.
Под три, САД треба да поврате репутацију истинског посредника, који, између осталог, треба да уложи додатни напор да би припремио Атину и Скопље да у будућности постану савезници и који треба да се придружи ЕУ у напорима да подстакне да се разговори Београда и Приштине што пре окончају.
Под четири, како се наводи, треба обрати пажњу на предузетнике и младе у региону.
Ниједан од потеза нема смисла без обраћања пажње на дугорочне економске перспективе региона и на младе људе, истиче се у извештају.
Напомиње се да САД морају поново да се ангажују са својим европским партнерима да створе значајне економске могућности за људе из региона, од инфраструктурних пројеката, преко смањења ограничења у регионалној трговини, до подстицања инвестирања у дигиталној сфери…
Европска унија јесте и остаће главни играч на Западном Балкану, са далеко више ресурса, алата, људског капитала и политичке пажње посвећене региону од САД, наводи „Атлантски савет“ и истиче да САД треба да задрже посебан ауторитет, који може да се искористи како би се унапредила безбедност региона, како никада више не би постао извозник озбиљних проблема, нити сукоба.
САД могу да каналишу позитиван стратешки резултат који ће отворити пут још безбеднијем и просперитетнијем региону, стоји у извештају „Атлантског савета“ о новој америчкој стратегији за Балкан под називом „Балкан напред: Нова стратегија САД за регион“.
Танјуг