„Позивамо земље-чланице Уједињених нација, међународне и регионалне организације, као и целу светску заједницу да се уједине у оквиру широке коалиције у борби против међународног тероризма на основу принципа Повеље УН и одговарајућих одлука у резолуцијама Савета безбедности УН“, наведено је у документу.
Наведено је да „у датом контексту државе-чланице ОДКБ-а восоко вреднују комплексна дејства Русије у уништавању потенцијала међународног тероризма у Сиријској Арапској Републици, као и то што је Казахстан омогућио стварање платформе за међународне сусрете о Сирији у Астани, у оквиру које је покренут процес деескалације и створени услови за оживљавање женевских преговора“.
Потписници декларације успротивили су се решавању међународних спорова уз помоћ „обојених револуција“ и „хибридних ратова“.
„ОДКБ се током постојања, будући да је строго одбрамбена организација, непосредно придржавао принципа немешања у унутрашње ствари других земаља, узајамног уважавања и равнопрвности, поштовања њихових законских интереса“, наглашено је у декларацији.
Државе-чланице ОДКБ-а залажу се за то да што пре буде уништен тероризам и да се прекине унутрашњи оружани сукоб у Сирији кроз широки међунационални дијалог без спољног мешања, наведено је у заједничком саопштењу шефова држава које су у саставу ове организације.
„Шефови држава-чланица Организације уговора о колективној безбедности потврђују да подржавају суверенитет, јединство и територијалну целовитост Сиријске Арапске Републике“, наведено је у саопштењу.
ОДКБ је позвао да све стране у сукобу интезивирају преговоре у оквиру женевског процеса.
„Шефови држава-чланица ОДКБ-а позивају заинтересоване стране да искористе створене повољне услове за отпочињање преговора у оквиру женевског процеса под окриљем Уједињених нација“, наведено је у саопштењу.
Пуноправне чланице ОДКБ-а су Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија, Киргистан и Таџикистан, док Авганистан и Србија имају својство посматрача.