„Ако се актуелни председник буде кандидовао, наша странка и ја лично подржаћемо га у томе на сваки могући начин. То је зато што верујемо да је он председник који успешно води своју земљу“, рекао је Медведев у традиционалном годишњем интервјуу одговараjући на питања пет руских ТВ канала. Овогодишња конференција за штампу је јубиларна — у таквом формату председник Владе Руске Федерације разговара са медијима од 2008. године.
Медведев је нагласио да кандидатура треба да се одвија у оквиру закона. Истовремено, он сматра нормалном ситуацију да једна особа која је дуго година на власти, побеђује на изборима.
„Све што се одвија у оквиру уставних овлашћења, засновано на демократији, мишљењу народа, законито је. То је нормално“, рекао је руски премијер.
Одговарајући на питање новинара како он види своју будућност, Медведев је рекао да му се „увек допадало оно чиме се бави“, укључујући и посао премијера.
Он је додао да су његове садашње активности „велики изазов“, а да му оне, с друге стране, „доносе задовољство“.
„С тим у вези, ја сам срећна особа“, подвукао је Медведев.
Руски премијер је нагласио да он намерава и убудуће да служи Русији, да хоће да живи и ради баш у својој земљи.
Највећи изазови руске владе
Као највеће изазове са којима се суочава Влада Русије, Медведев је навео „санкције и пад цена нафте“.
„То су два изазова истовремено. Никада се у историји наше земље није десило да драматично падну цене нафте и да уведу санкције. Било је или једно, или друго“, рекао је премијер.
Он је рекао да ће грађани Русије оценити како се Влада са тим изборила, али је констатовао да је „излазак из рецесије био нешто бржи него што су многи мислили“.
Медведев је нагласио да руска економија улази у фазу раста и да су уочљиве и повољне промене.
„Са моје тачке гледишта, можемо видети да је економија кренула путањом раста и да су промене које су се догодиле у економији биле сасвим позитивне“, навео је Медведев.
Крајем године инфлација ће бити рекордно ниска — испод 3 процента, а бруто домаћи производ (БДП) Русије ће, како је додао, бити око 2 одсто, што одговара просечном светском темпу раста у развијеним земљама.
Премијер је рекао и да руска економија још увек није исцрпела све могућности раста, иако се структура економије и даље увелико ослања на приходе од нафте и гаса, али је истовремено позвао да се смањи зависност привреде од енергената.
Према његовим речима, курс рубље је стабилан и не очекује се никакав њен пад уочи Нове године, а процењује се да ће раст инвестиција у фиксне активе у текућој години износити изнад четири одсто.
Медведев је рекао да се Русија претворила у највећег извозника пшенице и житарица и да може извозити 45-50 милиона тона жита, а „тренутна жетва то омогућава“.
Он је навео да су руски пољопривредници произвели 140 милиона тона житарица и махунарки — „то је резултат који наша земља никад није постигла, ни у једном веку, ни под којим системом, ни под којом државом“.
„Резултат је изванредан“, нагласио је он.
Ипак, сматра премијер, високотехнолошка индустрија је будућност руске економије.
О Трампу и односима са САД
Медведев је оценио да проблем Москве и Вашингтона није у личним односима са америчким председником Доналдом Трампом, већ у „лошој, одвратној атмосфери“ између Русије и Сједињених Држава.
Руски премијер је рекао да шанса да се побољшају односи између Русије и САД под председником Трампом није изгубљена — она, како је истакао, увек постоји.
Говорећи о Трампу, Медведев је рекао да гледано споља он оставља утисак добронамерног човека, човека „на месту“, који жели да успостави пуноправне контакте.
Руски премијер је уверен да се људски однос према Русији у САД разликује од политике коју данас води амерички естаблишмент, а од кога страда и сам Трамп.
Он је рекао да у Русији постоји утисак да велики број америчких политичара покушава да реши своје проблеме играјући на рачун Русије и утичући на свог председника, док амерички пословни кругови не покрећу политичка питања и желе да раде са Русијом.
Медведев је позвао да се не траже кривци који су одговорни за погоршање руско-америчких односа, већ да се схвати „шта да радимо са тим“.
О санкцијама
Медведев је нагласио да САД покушавају да „зацементирају“ санкције против Русије, тако да чак ни амерички председник не може да их укине.
Он је оценио да је последњи пакет америчких санкција усмерен на руске гасне планове у Европи, али, како је додао, Москва рачуна на то да ће ти пројекти од узајамне користи бити реализовани.
Према његовим речима, мотив за такве акције је жеља САД да снабдева Европу својим течним природним гасом, и то је, како је објаснио, разлог због кога Америка покушава да потисне Русију са тог тржишта.
„Ако говоримо отворено, ми смо читав 20. век провели под санкцијама. Ја сам више пута говорио о томе да су западне земље уводиле санкције Совјетском Савезу, и после тога 10 пута новој Русији“, рекао је Медведев.
Руски премијер је поновио да је Русија све време живела под санкцијама.
„Ми смо их преживели у 20. веку, и сада ћемо их преживети. Научили смо како то да урадимо, научили смо да превазилазимо све ове тешкоће, и на неки начин нам је то чак помогло“, додао је он.
Медведев је прецизирао да се тренутна политика замене увоза не би се појавила без нових санкција.
Сајбер-тероризам као претња свету
„Боља је сајбер-сарадња, него сајбер-рат“, рекао је Медведев, позивајући све земље које се суочавају са сајбер-тероризмом да се уједине у борби против те претње.
„Неопходно је да се супротставимо терористичкој претњи — ово је реалан проблем. Терористи заиста користе савремене технологије, и морамо се борити заједно, са свим државама које су се суочиле с тим“, рекао је руски премијер.
Што се тиче концепта „сајбер-суверенитета“, према мишљењу Медведева, Русија мора да буде „самодовољна, али не и затворена“.
„Морамо да имамо све савремене технологије које нам омогућавају да развијамо економију. Затварање је штетно, јер се тиме можемо одсећи од света и претворити у државу која се уопште не развија. Овде морамо да тражимо равнотежу“, додао је он.
О спорту, допингу и политици
Руски премијер је рекао да оптужбе да су руски спортисти користили недозвољена допинг средства на Олимпијским играма у Сочију 2014. године представљају „политичке манипулације“ у оквиру антируске кампање.
„То је била часна и апсолутно објективна победа, и ниједна страна сила нас неће уверити у супротно“, рекао је Медведев.
Он је подвукао да позиција Москве о допингу остаје иста и недвосмислена.
„Ми смо против употребе допинга. Имамо одређене проблеме са тим, и ми ћемо се са тим борити, али то ни на који начин не доводи у питање бриљантан резултат Руске Федерације на нашим Зимским олимпијским играма“, додао је он.
Медведев је поновио да је допинг афера са руским спортистима „искључиво политичка“.
„То је, по мом мишљењу, чиста политика. Ако је раније и било неких сумњи, сада их више нема“, рекао је руски премијер.