„Мора се настојати да се то обори свим силама. Неће хашки суд писати историју. Не треба сметнути с ума да ово није крај“, казао је Шекс.
Како преноси ХИНА, Шекс је рекао да је јучерашњом пресудом шеторици Хрвата из БиХ, званичницима самопроглашене „републике Херцег-Босне“, хашки суд доживео „срамни крај“.
На представљању своје књиге „Државни удар“, Шекс је у Осијеку казао да је тема ове књиге одбрана првог хрватског председника Фрање Туђмана и његове политике према БиХ.
Рекао је и да је хашка пресуда о удруженом злочиначком подухвату у то укључила не само Туђмана, министра обране Гојка Шушка, начелника Главног штаба Јанка Бобетка, већ и, како је рекао, Хрватску, која је, по мишљењу тог суда, деловала у оквиру злочиначког подухвата.
Шекс је рекао да његова књига представља „одбрану хрватске државне политике ′90-их година, и показује да није постојао никакав удружени злочиначки подухват, да је Хрватска република Херцег-Босна била легална и легитимна институција, која је била штит обране хрватског народа“.
„Ова књига представља и осуду свих оних који су допринели стављању Хрватске на стуб срама, у првом реду бившег хрватског председника Стјепана Месића, који је један од најодговорнијих за доношење овакве пресуде, а на посредан начин, одговоран је и за смрт генерала (Слободана) Праљка, казао је Шекс.
Навео је и да су у књизи представљени разни ставови бројних историчара и државника, који сведоче да су, како је рекао, аргументи хашкога суда крајње неверодостојни и неуверљиви.
„Ово је крај хашког суда, али један сраман крај“, рекао је Шекс.
Танјуг