„Потерница је учињена невидљивом, што значи да Харадинај може да оде у Француску или неку другу земљу, а да га нико не задржи, али ако дође на територију централне Србије, сигурно неће бити тако“, казао је Дрецун за Прву и додао да се не може избећи закључак да је одлука Интерпола политичка.
Према његовим речима, одлука „страховито вуче уназад“ дијалог Београда и Приштине који се води у Бриселу, јер се после ње не може говорити о помирењу, преноси Б92.
„Ова одлука је штетна и погубна по реализацију правде, њом се дискриминишу жртве, али и држава Србија, која је онемогућена да спроведе правду“, казао је Дрецун.
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је претходно да ће, уколико Рамуш Харадинај буде доступан српским органима гоњења, он бити ухапшен, јер за њим постоји активна потерница српског суда.
Стефановић је додао да ће Србија тражити од Интерпола да ревидира своју одлуку и изразио уверење да ће Србија поново имати активну потерницу, која ће бити видљива у свакој држави света.
МУП је раније саопштио да ће Министарство унутрашњих послова Србије упутити иницијативу Министарству правде и Тужилаштву за ратне злочине како би заједно уложили жалбу на одлуку Интерпола да потернице за Рамушем Харадинајем и још 17 особа, које је за њима због ратних злочина расписала Србија, више не буду на снази.
Комисија за контролу међународних потерница у Лиону усвојила је жалбу Унмика и 1. децембра 2017. године одлучила да Интерпол више неће третирати ове потернице, односно да ће их избрисати из система.