Помпео, који је раније изражавао снажно противљење Ирану, прецизирао је да је писмо упутио генералу Касему Сулејманију, лидеру корпуса иранске Исламске револуционарне гарде и елитне јединице у оквиру тих снага која је задужена за операције изван територије Ирана, али да га генерал није прочитао, преноси данас АП.
„Послао сам писмо зато што је он (генерал) наговестио да би снаге под његовом контролом могле да заправо угрозе интересе САД у Ираку“, рекао је Помпео на форуму посвећеном одбрани у Председничкој фондацији и Институту „Роналд Реган“ у Калифорнији.
Помпео је навео да је ирански генерал одбио да отвори писмо, али му то, како је рекао, „није сломило срце“.
„У писму смо му ставили до знања да ћемо њега и Иран сматрати одговорним, и желели смо да обезбедимо да њему и руководству Ирана то буде кристално јасно“, објаснио је директор ЦИА.
Према Помпеовим речима, Иран ради на јачању свог утицаја широм Блиског истока.
Као републикански конгресмен из Канзаса, Помпео је раније био веома критичан у погледу нуклеарног споразума са Ираном, који су САД и друге земље постигле са Техераном о укидању санкција у замену за ограничење нуклеарног програма Ирана.
Ипак, Помпео је напоменуо да се Иран тренутно придржава тог споразума.
Током дискусије на форуму о низу тема, Помпео није желео да одговори на питања о наводима да би могао да замени Рекса Тилерсона на месту државног секретара САД.
Он је одбио да каже да ли је разговарао са Трампом о могућности да замени Тилерсона, рекавши само да је веома фокусиран на свој посао директора ЦИА.
Помпео — конзервативац без длаке на језику — одржава блиске односе са председником Доналдом Трампом и готово свакодневно га лично извештава о обавештајним питањима.
Помпео се на форуму о одбрани осврнуо и на Северну Кореју, рекавши да је америчко обавештавање о напретку нуклеарног ракетног програма Пјонганга — добро.
Није лако саопштити Ким Џонг Уну лоше вести
„Мислим да имамо прилично добре информације о домету и размерама њиховог програма и о томе колико они напредују ка способности да поуздано употребе тај систем против САД“, истакао је Помпео.
Како је навео, америчке обавештајне службе верују да севернокорејски лидер Ким Џонг Ун нема јасну представу о томе у колико је крхкој ситуацији на домаћем и међународном плану.
„Они који га окружују не говоре му истину о положају у ком се налази и о томе колико му је нестабилна позиција у свету данас. Вероватно није лако саопштити Ким Џонг Уну лоше вести“, оценио је Помпео.
Према његовим речима, САД се надају да ће пооштрене економске и дипломатске мере против Северне Кореје уз притисак Кине решити нуклеарну претњу „на начин који не изискује војни исход, који нико не прижељкује“.
Помпео је на форуму у Калифорнији коментарисао и Трампову праксу твитовања, указавши да његови твитови заправо помажу америчким обавештајним службама.
„Наши противници су на његове твитове одговорили на начине који су нам помогли да разумемо питања команде и контроле, ко ослушкује какве поруке, какав одјек те поруке имају широм света“, закључио је директор ЦИА.