Дан морске пешадије је званично утврђен 1995. године у знак сећања на указ Петра Првог о формирању првог у Русији морског пука, издатог 27. новембра 1705.
Празник је обележен у Тихоокеанској, Северној, Балтичкој, Црноморској и Каспијској флоти, као и у антитерористичким јединицама на бродовима.
Командант Војно-поморске флоте, адмирал Владимир Корољов, уверен је да ће морска пешадија, и после више од три века од свог оснивања, наставити да јача професионализам, потврђујући свој статус елитних јединица у Оружаним снагама Руске Федерације, и да ће и убудуће бити у стању да обавља и најсложеније задатке.
Он је рекао да се „морска пешадија налази у фази активне модернизације“, што је чини савременом и ефикасном, а опремљеност арктичких јединица омогућава „ефикасно испуњавање задатака на високим географским ширинама, у условима ниских температура“.
„Историја руске морске пешадије траје већ 312 година. То је славна победничка историја, која инспирише маринце да обављају своје задатке у име домовине и свете андрејевске заставе“, навео је Корољов.
Морска пешадија се с правом сматра делом елите Оружаних снага Русије, заједно са десантним јединицама и јединицама за специјалне операције.
Током своје дуге историје руски маринци су учествовали у стотинама одлучујућих битака и остали су упамћени по јуначким подвизима. Између осталог, заслужни су за победе против шведске војске код Гангута и турске војске код Чешми, опсаду Исмаила и Крфа, одбрану Порт Артура и Севастопоља. Показали су огромно јунаштво током два светска рата и оружаних сукоба последњих деценија.
Надимак „црна смрт“ нису случајно добили. Тако су их, током Другог светског рата, прозвали немачки окупатори, који су били престрављени начином на који руски маринци ратују, а тај назив су им наденули због црног капута и невероватне храбрости. Чак и када су читаву Црвену армију преобукли, морска пешадија је задржала своје пругасте поткошуље, тзв. „тељњашке“, и морнарске капе. У борбу су ишли раздрљених груди, држећи у зубима црне траке својих капа.
Савремена морска пешадија руских Оружаних снага је високо мобилна, опремљена је савременом техником и наоружањем, обучена је за разне десантне операције на мору и копну, а њихов главни задатак је одбрана националних интереса Русије у свим морским правцима.
„Црне беретке“ су редовни учесници свих великих војних вежби и маневара у Русији. Они решавају задатке у многим регионима земље, од Арктика до Далеког истока. Њихов слоган је: „Тамо где смо — тамо је победа!“.