Адвокат Драган Иветић, бранилац бившег команданта Војске Републике Српске, најавио је да ће се жалити на пресуду, а разматрање жалбе би могло да траје „и две до три године“.
„После престанка рада Хашког трибунала, ми ћемо потпасти под Механизам који ће наставити рад после 2017. године. Жалбу ћемо предати идуће године и она ће бити веома добро припремљена. Наш циљ је да правда буде задовољена…“, рекао је Иветић, који се обратио путем видео-моста на конференцији за штампу коју је данас у Москви организовала новинска агенција „Росија севодња“.
На конференцији су говорили и генералов син Дарко Младић, члан Комитета Државне думе Русије за одбрану и председник руског Комитета за одбрану генерала Ратка Младића, посланик Павел Дорохин и директорка Центра за проучавање савремене балканске кризе и чланица Комитета за одбрану генерала Ратка Младића Јелена Гускова.
Они су истакли да је сада најважније спасити генералу живот и омогућити му лечење.
„Одбрана је тражила да се скине имунитет медицинском особљу притворске јединице како бисмо могли да их тужимо за погрешно лечење генерала Младића. То како они раде јасно се види у медицинским документима које смо једва добили од њих, а у свакој нормалној земљи то се зове несавесно лечење и подлеже озбиљним тужбама са озбиљним последицама“, истакао је Дарко Младић.
Према његовим речима, питање здравље генерала Младића је, у овом тренутку, најхитније због тога што је више независних лекара, укључујући и лекаре у Трибуналу, установило да је он „у највишем могућем ризику од тога да му се понови мождани удар до могућег смртног исхода“, додао је Дарко Младић.
Он је навео да су хашки лекари одбијали да породици доставе медицинску документацију, иако „имају обавезу да то учине одмах након прегледа лекара и дијагностике“.
„Нама су тек у октобру ове године дали снимке главе, направљене у марту, из којих се види неколико битних ствари. Пре свега, ти снимци нису направљени како струка налаже, неки су рађени без употребе контраста, што их чини ’мутнијим‘ него што објективно могу да буду. Наши стручњаци су проценили да је то направљено у циљу прикривања степена оштећења у мозгу. Врхунски српски лекари који су погледали тај снимак установили су да је он имао нове мождане ударе и хитно би требало одредити степен оштећења. Хашки лекари беже од тога и дан-данас“, навео је Младић.
Он је рекао да ће одбрана наставити да инсистира на томе да генерала Младића прегледају српски лекари, а адвокат Иветић је подсетио да је то одобрио и Механизам за међународне кривичне судове, наследник Хашког трибунала, али да је главни лекар у Хашком трибуналу то блокирао.
„То противљење хашких лекара се претворило у трагикомичан отпор, па је доктор Фалке у једном тренутку забранио посете лекара, а његово образложење је било да би посета лекара могла да буде опасна по његово здравље, па чак и погубна. Не знам како другачије то да назовем, али као да смо у некаквом театру апсурда“, навео је Дарко Младић.
Иветић је додао да се сада чека коначна одлука, а ако она не буде позитивна „онда ћемо се жалити Механизму“.
Хашки трибунал, према речима Дарка Младића, тиме не само да крши законе Србије и међународно право, него и своја сопствена правила.
„То је моменат где ми видимо потребу да једна светска сила као што је Руска Федерација, која има велики утицај у Савету безбедности УН, постави питање како је могуће да се на овај начин крше стандарди међународног права и права на лечење људи… Можда Трибунал не види више потребу да он живи даље, пошто су изрекли пресуду коју су желели, а за коју смо сви знали да је написана и пре него што је генерал Младић био пребачен на суђење, али без обзира на то ми сматрамо да се борба за генерала Младића мора наставити, да би добио право да се брани, да се лечи и да каже истину о догађајима на простору бише Југославије. Тиме доприносимо не само међународном праву, него и трајном и одрживом миру у региону… Међутим, изгледа да је некоме био план да остави експлозивну смешу на Балкану да би можда у неком будућем периоду могао да направи неке озбиљне конфликте на тлу Европе, што ми сматрамо да је био вероватнији план Трибунала него оно што је записано у оснивачким документима да кажњавају починиоце злочина у рату на просторима бивше Југославије”, рекао је Дарко Младић.
Посланик Државне думе Русије и председник Друштвеног комитета за одбрану Младића Павел Дорохин је осуђујућу пресуду генералу Младићу назвао политизованом, неоснованом, пристрасном и неправедном. Он је подсетио и да је Министарство спољних послова Русије више пута истицало политизованост Међународног трибунала за бившу Југославију.
„Ми смо видели да је Трибунал покушавао да сву кривицу за те или друге злочине свали на српски народ, на његово војно-политичко руководство. Ево неких чињеница: за догађаје у БиХ до данас је осуђено 128 људи, од којих су 91 Срби. Укупно су осуђени на 758 година затвора и има још 6 пресуда на доживотну казну затвора. Хрвати су осуђени на 166 година, а муслимани на 41 годину. Фактички, сви руководиоци Србије, Републике Српске и Републике Српске Крајине су прошли кроз Трибунал“, истакао је Дорохин.
Према његовим речима, такав став Хашког трибунала, који ускоро завршава са радом, провоцира тензије и међусобно неповерење на територији бивше Југославије.
Он је подсетио и да је Трибунал пре извесног времена одбио да пусти Младића на привремено лечење у Русију, иако је руска страна припремила све потребну документацију као гаранцију Владе Русије.
„То видимо као још један доказ пристрасности Међународног суда и његовог непоштовања људских права“, рекао је Дорохин, подсећајући да је Суд остале затворенике пуштао на лечење.
Како је рекао, то се у Москви оцењује као „наставак политике двоструких аршина“.
„Пред нама су сада два задатка. Први је — спасити живот и сачувати здравље генерала, пошто је он познати српски патриота и познати пријатељ Русије и човек који је све урадио да заштити своју земљу. Други задатак је заштити његова права као човека, како током судског заседања не би било повреда и како би се изрекла праведна пресуда“, нагласио је руски посланик.
Он је нагласио да све чињенице којима располаже показују да кривица није доказа и додао је да одбрана сада спрема жалбу, која се мора поднети у року од 45 дана.
„И хоћу да кажем да ће приликом одређивања новог састава судија он бити измењен, пошто од 1. јануара по одлуци Савета безбедности УН Хашки трибунал за бившу Југославију престаје да постоји, а после тога разматрање жалби прелази на Механизам. Став Русије и њен утицај би могли да имају одређену улогу када је реч о ангажовању заиста објективних судија, како бисмо након разматрања жалбе на првостепену пресуду добили пресуду која неће бити толико пристрасна као што је била првостепена“, истакао је Дорохин, додајући да Русија може да стави и вето на нови избор судија ако посумња у њихову објективност.
Тајна Младићеве кравате: Коме је и какву је поруку генерал послао из Трибунала?
Црвена кравата, коју је бивши командант Војске Републике Српске Ратко Младић носио приликом изрицања пресуде у Хашком трибуналу, требало је да пошаље сигнал Русији да генерал рачуна на даљу руску помоћ.
Кравату је Младић добио на поклон у августу ове године од посланика Државне думе Русије и председника Друштвеног комитета за одбрану Младића Павела Дорохина.
„Црвену кравату са логом Комунистичке партије Русије, коју је генерал Младић носио приликом изрицања пресуде, поклонио сам му током нашег сусрета у августу, и тада сам га замолио да, ако хоће, пошаље одређени знак, сигнал Русији уколико рачуна на подршку Русије и руског друштва. И као што сте могли да видите, он ју је ставио“, изјавио је Дорохин.