„Управљати Јеменом — то је као шетати по оштрици ножа“, рекао је једном приликом, сада већ покојни, бивши председник те арапске републике Али Абдулах Салех, који је јуче убијен на свиреп начин. У Сани су га убили дојучерашњи савезници Хути, шиитски побуњеници из покрета „Ансар Алах“.
@maysaashujaa: picture that tells a million words taken today n Sanaa. Child going to school with his head down & a child soldier looking at him as if he wish he were n his place. Or crossroads between education & weapons. #Yemen pic.twitter.com/AqET3ir1Pj
— Nadwa Dawsari (@Ndawsari) 05. децембар 2017.
Још прошле недеље чинило се да је коалиција Хута и Салехове партије Општег националног фронта, коју већински чине припадници војске, уједињена против исламске коалиције на челу са Саудијском Арабијом, која већ више од три године без успеха бомбардује уу најјужнију државу Арабијског полуострва. Међутим, Салех је током свог боравка у Уједињеним Арапским Емиратима саопштио да је спреман да преговара са суседима, ако они прекину са бомбардовањем, скину блокаду са земље и пусте хуманитарну помоћ. Своју одлуку је објаснио политиком Хута, која је, према његовом мишљењу, била у супротности са интересима јеменског народа — оптужио их је за сарадњу са Ираном. Руководство Ансар Алаха је назвала акције бившег председника издајом. По повратку у земљу, он је практично одмах био убијен, док је у уличним сукобима настрадало више стотина људи.
Портпарол партије „Ансар Алах“ Ахмед Хамид рекао је за Спутњик да је “Али Салах сам себе убио када је отворено објавио да је стао на страну непријатеља“.
„Он је припремао наоружане групе на југу земље да реализују непријатељске задатке. Ми смо сазнали све његове планове са свим детаљима и саопштили му то. Међутим, он се није опаметио и рекао је да ће народ кренути за њим“, додао је Хамид.
Са друге стране, јеменски политиколог Фуад Масад сматра да је убиство освета за Салехове старе грехе.
„Узрок Салеховог убиства није била само његова издаја, како говоре Хути. То је свођење старих рачуна. Управо је Абдулах Салех, док је био председник, убио њиховог вођу Хусеина ел Хутија. Хути то нису заборавили и чим се појавила могућност, прогласили су да је дошло до раскола и убили су Салеха“, рекао је Фуад Масад.
Саудијски војни експерт, генерал у пензији Абдала Ганим ел Кахтани има другачије мишљење о јучерашњем догађају. Он сматра да је Салехово убиство дело Иранаца, а не Јеменаца.
„То доказује ћутање Ирана о догађајима у Сани. Техерану није потребно да каже да не учествује у тим догађајима. У Сани се налазе ирански војници, инжењери, обавештајци“, сматра генерал.
Иран се одавно повезује са шиитским побуњеницима и његови суседи не пропуштају ниједну прилику да га оптуже за све невоље које су задесиле то подручје.
Власт и само власт
Али Абдулах Салех је човек који је заборавио како изгледа бити обичан грађанин. Он се налазио на власти скоро 40 година. Подсетимо, био је председник Северног Јемена од 1978. године и један од главних актера уједињења Севера и Југа, а од 1990. године био је и председник Јемена. Тек након покушаја атентата и великих демонстрација 2012. године био је принуђен да напусти ту функцију. Међутим, ни тада није мировао. Иако га са Хутима везује врло бурна прошлост, јер је као председник водио прави рат против њих, ипак је био одлучио да уђе у коалицију са њима. Актуелни председник Мансур Хади је морао да побегне у Саудијску Арабију, а Салех је опет практично владао државом.
Houthis r celebrating Saleh's execution in the face of millions of #Yemen-is who are mourning his death. pic.twitter.com/rgmOb5AvhV
— Nadwa Dawsari (@Ndawsari) 05. децембар 2017.
Али Абдулах Салеха и Хути су три године ефикасно контролисали једну трећину територије Јемена, на којој живи 70 одсто становништва. Захваљујући томе војна интервенција Саудијске Арабије није била успешна и сви су се налазили у пат позицији. Видевши да војном силом не може да сломи непокорни Јемен, арапска коалиција је одлучила да их подели. И тако је Салех опет променио страну. Овог пута његови савезници нису имали милости за њега.