И док су неки налози нетрагом нестајали, десничарско удружење „У име обитељи“ затражило је од Владе да од те друштвене мреже захтева да поштује хрватске законе и одмах прекине цензуру.
Коментаришући ту ситуацију, стручњак за комуникације и информације Марко Ракар је констатовао да је очито да су неке групације покушале да масовним лажним пријавама повреда правила Фејсбука елиминишу одређене супарнике.
Готово је сигурно да је велики број тих пријава натерао ту друштвену мрежу да по аутоматизму брише одређене постове или странице.
Ракар каже да тако нешто досад није забележено у Хрватској, али да се сасвим сигурно с тим проблемом Фејсбук среће широм света.
Говорећи о захтеву удружења „У име обитељи“ Влади, Ракар каже да је он „сулуд“ и да је „тешко дискутовати о томе и менталном склопу који може да такав предлог дâ“.
Ракар у интервјуу за загребачку телевизију Н1 негира да је у питању политичка цензура и каже:
„Искрено, Фејсбук боли брига шта се догађа у Хрватској. Апсолутно их то не интересује, вероватно морају и на карти да погледају где је Хрватска. Занима их само колико им профита ствара. Ширина слободе говора Американаца је врло широка и једна је од њихових темељних вредности. Мислити да ће они ту нешто цензурирати — то је тотално сулудо“.
Потврдио је да је интернет бојно поље хибридног рата и додао да би се могло рећи да се тамо хибридно ратује од почетка.
„Могло би се рећи да је то један од елемената хибридног рата. Постоје политичке и друштвене групације које не успевају међусобно да се договоре, непомирљиви су њихови ставови и користе сваку могућу ситуацију да ескалирају сукоб. Интернет је у томе јако добар јер нема жртава, с друге сте стране екрана и мислите да сте анонимни, и људи онда себи допуштају што никада једни другима у лице не би рекли“.
Пријавама Фејсбуку грађани Хрватске су, наиме, успели да угасе профиле „Антифа Шибеник“, „Антифа Загреб“, „Антифашистичког Вјесника“ и портала „Лупига“, десничарима је пошло за руком да са Фејсбук странице „Новости“ избришу и најновију колумну Виктора Иванчића, која се бави управо дискусијама на тему хашке пресуде и Сабора који је минутом ћутања одао пошту ратном злочинцу Праљку.
Будући да Фејсбук аутоматски реагује на велики број истих пријава, и то без адекватне провере објављеног садржаја, хрватски десничари су преко викенда пријавили низ страница с антифашистичким предзнаком само зато што су на својим профилима Праљка називали ратним злочинцем.
Тако им је прво пошло за руком да угасе Фејсбук страницу „Антифа Шибеник“, а након тог „успеха“ интернетом се проширила циркуларна порука која доказује да исто намеравају са страницом „Антифа Загреб“.
Због могућих даљих напада, своју страницу на најпопуларнијој друштвеној мрежи превентивно је одлучила да угаси „Радничка фронта“.
У знак солидарности са угашеним страницама, друштвеним мрежама проширио се позив Антифашистичког Вјесника на противакцију обавештавања Фејсбука о лажним пријавама.
С друге пак стране, удружење „У име обитељи“, чијој је председници Жељки Маркић блокиран профил због подршке Слободану Праљку, упутила је допис председнику Владе Андреју Пленковићу, министру правосуђа Дражену Бошњаковићу и министру унутарњих послова Давору Божиновићу, у којем их позива да у најкраћем року обезбеде прекид цензуре коју у Хрватској спроводи друштвена мрежа Фејсбук.
„(Удружењу) ’У име обитељи‘ последњих дана стижу приговори бројних интелектуалаца, угледних људи, медија, правних особа и хрватских грађана који на овој друштвеној мрежи изражавају легитиман став да је хашка пресуда неправедна, те да није утемељена на чињеницама, што је и позиција хрватске владе и Сабора“, наводи то удружење у писму Влади.
Наводе и да постови који су предмет цензуре не крше интерна правила ове друштвене мреже као што су забрана говора мржње, насиља, голотиње, неовлаштене продаје…
„Разлог цензуре лежи у чињеници да се последњих дана преко ове друштвене мреже интензивно износе историјско-правне чињенице о изразито позитивној улози коју су у рату у БиХ одиграли Хрватска и њене Оружане снаге, Хрватска Република Херцег-Босна и Хрватско веће одбране, а онда и генерал-пуковник Слободан Праљак као начелник Главног штаба ХВО“, наводи се у допису „У име обитељи“.
Очекују, кажу, да влада хитно затражи од Фејсбука да поштује хрватске законе под којима послује у Хрватској и прекине цензуру, која је последица или лажних пријава или политизације Фејсбука.