Одлука је потпуно различита у од претходне изјаве САД да Асад мора да напусти свој положај у оквиру мировног процеса, истучу новине. Нови став Вашингтона одражава „ограничене опције администрације, војну стварност на терену и успех сиријских савезника — Русије, Ирана и Хезболаха, који подржавају Асадов режим“.
Истовремено, „Њујоркер“ не наводи цитате или референце на интерне документе Беле куће као потврду ове информације.
Лист истиче да су САД на кампању у Сирији потрошиле више од 14 милиона долара. Међутим, „чињенице су довеле до тога да администрација признаје да би Асад, чија је породица на челу Сирије скоро пола века, могао да остане на власти још око четири године“.
„У зависности од исхода америчких избора 2020. године, Асад би могао и даље да буде на власти када Трамп напусти своју функцију. Амерички званичници се плаше да би Асад могао да победи на изборима 2021. и остане на власти још много година“, истиче лист.
„Њујоркер“ констатује да „Сирија сада контролише већину територије, укључујући градове Дамаск, Хаму, Хомс, Латакију и Алеп, који је некада био дијамант у круни опозиције, оно што амерички аналитичари називају „корисном Сириjом“.
„У дипломатском смислу, Вашингтон је изоловала моћна тројка — Русија, Иран и Турска, које сада доминирају у мировном процесу“, наводи лист. Неколико рунди преговора у Женеви нису донеле резултат. А напори УН су „замењени мировним преговорима тројке на челу са Русијом, који су започели у јануару и одржавају се у Астани“.
У понедељак је председник Русије Владимир Путин наредио повлачење великог дела руског војног контингента из Сирије у вези са окончањем операције против ДАЕШ-а.
Портпарол Беле куће Сара Сандерс изјавила је да ће САД наставити да се боре против терориста у Ираку и Сирији како би спречиле оживљавање „Исламске државе“ (ДАЕШ) и осигурале безбедност Американаца.