Бојл тврди да је у последњих шест година било „више од 400 напада на болнице у Сирији“ у којима је страдало око 800 здравствених радника. Међутим, у том делу документа Бојл не прецизира ко је тачно био кривац за нападе на цивилне објекте.
Бојлова иницијатива се притом ослања на податке организације „Лекари за људска права“, коју финансира Стејт департмент. Према порталу државних трошкова САД, та организација од 2011. године, односно од почетка сукоба у Сирији, добија грантове од Стејт департмента. Тако је у последње три године та невладина организација добила 3,5 милиона долара, а последњи грант од милион долара добила је у јулу ове године.
Војни аналитичар Владимир Богатирјов, објашњавајући позадину Бојловог предлога, каже да су САД изгубиле рат у Сирији на стратешком нивоу и сада покушавају да узврате ударац на тактичком нивоу.
„Циљ резолуције коју је предложио амерички конгресмен је веома јасан. На тај начин Америка жели да минира резултате преговора у Женеви и Астани и, наравно, да утиче на резултате Конгреса сиријског народа који треба да буде одржан у Русији у најближој будућности. Што се тиче оптужби на рачун Ваздушно-космичких снага Русије, као и на рачун сиријске авијације, то је само изговор. Американци желе не само да сачувају своје присуство у Сирији, него и да га ојачају и да изграде одређену инфраструктуру, како би касније рекли да је Америка једини спас од ’дивљачког режима‘ Асада и Русије“, наводи Богатирјов.
Руска министарства спољних послова и одбране су не једном демантовала оптужбе за нападе на цивилне објекте у Сирији. Министарство одбране је сличне оптужбе везивало за покушај да се прикрије штета коју су наносила дејства америчке авијације у Сирији.
Владимир Богатирјов подсећа да су амерички авиони 2016. године уништили болницу организације „Лекари без граница“ у Авганистану, што је потврђена чињеница, али да таквих доказа нема кад је реч о акцијама руских авиона у Сирији.
„Тепих бомбардовање је уобичајена пракса за америчку авијацију, било да је реч о Ираку или о ослобађању сиријских градова. За разлику од њих, Ваздушно-космичке снаге Русије користе искључиво високопрецизно наоружање и нема ваздушних напада док се не обави извиђање терена. Наравно, рат је рат и понекад се дешавају грешке, али чињеница је да Русија никада није изводила масовно бомбардовање, није уништавала лекаре и цивиле и увек је поштовала правила рата.“
Од првих дана операције у Сирији Министарство одбране Русије одржава редовне брифинге на којима транспарентно износи резултате удара руске авијације на циљеве терориста, док се, са друге стране, оптужбе које се износе против руских снага обично базирају на контроверзним тврдњама анонимних очевидаца западних медија.
Истовремено, снаге међународне коалиције у новембру су признале да је у ваздушним ударима које су извеле у Сирији и Ираку од почетка 2014. до данас погинуо 801 цивил.
„На основу постојећих информација, тактичка група за спровођење операције ’Непоколебљива решеност‘ оцењује да је најмање 801 особа ненамерно убијена у авио-ударима коалиције од почетка операције“, наведено је у саопштењу мисије.
Организација Хјуман рајтс воч је у јуну ове године саопштила је да коалиција предвођена Сједињеним Државама користи фосфорну муницију. Међународна коалиција је, са своје стране, потврдила коришћење те врсте муниције у Сирији, истакавши да наводно предузима мере предострожности према цивилном становништву.
У августу су међународне организације потврдиле да је међународна коалиција извршила напад на болницу у сиријској Раки, о чему је говорила и председница Сиријског полумесеца Дина ел Асад.
„Болница је бомбардована са више од 20 граната, а циљеви су били електрични генератори, возила хитне помоћи и одељења унутар болнице“, прецизирала је она, додајући да у згради није било терориста.
Крајем августа војно-ваздухопловне снаге међународне коалиције бомбардовале су стамбене четврти Раке и тада је погинуло 78 цивила. Још један напад коалиције уз коришћење фосфорне муниције, забрањене међународним конвенцијама, извршен је крајем септембра. Како наводи агенција САНА, у ваздушним ударима у рејону Ел Суар погинуло је троје цивила, а још петоро је било рањено.