„У складу са наредбом коју је дао председник Русије 11. децембра током посете ваздухопловној бази Хмејмим, почело је повлачење значајног дела групе у домовину на места сталног распоређивања. Истовремено, наша војска задржава своје присуство на сиријској земљи и спремна је да, уколико је потребно, спречава покушаје терористичког подземља да се прегрупише или попуни своје губитке у људству и наоружању“, истакла је Захарова.
„Желела бих да нагласим да је ово присуство легитимно и почива на споразумима који су закључени између Русије и Сирије у потпуној сагласности са међународним правом“, додала је она.
„Ово се не може рећи за неке наше партнере. Сирија је пуноправни субјект међународног права и чланица Уједињених нација. У условима ликвидације ДАЕШ-а на сиријској земљи, не може бити оправдања за радње које нарушавају суверенитет ове државе, а посебно када их прате аргументи да ДАЕШ у Сирији није потпуно поражен, а да чак и ако јесте поражен главна заслуга припада Сједињеним Америчким Државама и коалицији“, додала је Захарова.
Председник Русије Владимир Путин је у понедељак, 11. децембра, посетио руску ваздухопловну базу у сиријском Хмејмиму где је наредио повлачење великог дела руског војног контингента из Сирије у вези са окончањем операције против ДАЕШ-а.
„У контексту позитивног развоја ситуације у Сирији сматрамо да је потребно постепено укидање режима успостављеног одлуком Савета безбедности (УН). Он је створен у сасвим различитим условима сукоба и имао је хитан карактер. Он нарушава суверенитет Сирије, ствара изузетно нежељени преседан у међународним приступима пружању хуманитарне помоћи“, рекла је Захарова.
Русија сматра да сада овај режим фактички ради на подели Сирије, што је у супротности са резолуцијама Савета безбедности УН и одлукама договореним у различитим међународним форматима.
„Спремни смо да радимо заједно како бисмо утврдили најоптималније начине за завршавање рада прекограничних испорука хуманитарне помоћи, које су испуниле свој задатак, уз минималну штету онима којима је помоћ заиста потребна“, навела је портпатолка Министарства спољних послова.
Осим тога, она је саопштила да је руска страна предложила Савету безбедности УН транспарентни механизам за информисање Савета безбедности УН о томе како и у ком обиму хуманитарна помоћ УН прелази преко границе.