Валута под називом лајткојн је за 24 сата готово удвостручила вредност и за само седам дана порасла за 250 одсто. Поређења ради, биткоин је протекле недеље порастао за „само“ 45 одсто.
Лајткојн вртоглаво расте већ неко време. Вредност му се у протеклих 30 дана повећала за више од 500 одсто, а у протеклих 12 месеци за чак 10.000 одсто (цене се мењају невероватном брзином, па су ове бројке можда већ сада потпуно застареле).
Лајткојн је, уз етиријум, рипл и деш, једна од криптовалута које парирају биткоину. Међутим, лајткојн је много „мањи“, јер је укупна вредност свих лајткојна у оптицају око 18 милијарди америчких долара, док биткоини вреде готово 300 милијарди долара. До њега се, попут биткоина, долази „копањем“, односно решавањем комплексних математичких загонетки на рачунару.
Криптовалуте је могуће купити и без копања. Брокерски сајтови попут „Којнбејса“ омогућавају корисницима отварање рачуна за куповину и продају виртуелних валута.
Лајткојн је измислио Чарли Ли, бивши „Гуглов“ инжењер и некадашњи директор „Којнбејса“. Надимак на Твитеру му је @SatoshiLite, према још увек анонимном творцу биткоина, Сатошију Накамоту.
О Накамотовом идентитету круже бројне гласине: неки мисле да се ради о групи људи, а неки га чак повезују с Илоном Маском. Маск је демантовао те гласине.
Нови мехур?
Неки стручњаци упозоравају да су биткоинн, лајткоин и друге криптовалуте нови економски мехур чије је пуцање неминовно, попут технолошких деоница 2000. године и цене некретнина пре рецесије 2008. године.
Проблем криптовалута у њиховој је нестабилности. Цене папирних валута и злата не дивљају на исти начин. Због тога је криптовалуте тешко користити као замену за готовину, а нису ни лако доступне попут „старинског“ новца.
Председник америчке Комисије за хартије од вредности и берзу Џеј Клејтон ове недеље је упозорио на то да дигиталне валуте нуде „знатно мању заштиту инвеститора“ од деоница и обвезница и „отварају много већу могућност за преваре и манипулације“.
Многи ипак предвиђају да ће криптовалуте постати све популарнији облик плаћања и улагања. Чикашка берза опција је тако у недељу покренула трговање биткоином, чиме је биткоин постао привлачнији великим улагачима.
Чикашка трговачка берза такође припрема почетак трговине биткоином 18. децембра, а може се очекивати да ће се и америчка берза Наздак одлучити на исти корак.