Руска компанија „Новатек“ је овог месеца пустила у рад прву производну линију у фабрици за прераду природног течног гаса „Јамал СПГ“, а у луци Сабета је прва партија „плавог горива“ утоварена на танкер „Кристоф де Маржери“ у присуству Владимира Путина.
То је веома значајан догађај у историји светске производње гаса. „Новатек“ је прва компанија на свету која је изградила терминале ЛНГ северно од поларног круга. Притом, САД нису реализовале ниједан сличан пројекат на Аљасци, иако, за разлику од Русије, нису под санкцијама, пише аустријски лист „Пресе“.
Како се наводи у чланку, на светском тржишту течног природног гаса Русија и даље има слабе позиције, али ако „Новатек“ у наредних 7-8 година реализује све своје планове, онда ће Русија постати озбиљан играч, на кога се може рачунати. Главни конкурент остаће САД, које већ сад покушавају да потисну „Гаспром“ са европског тржишта гаса, саботирајући реализацију пројекта „Северни ток 2“.
С друге стране, и руски аналитичари истичу значај почетка производње течног природног гаса на Јамалу и оцењују да би Русија требало да буде још активнија на том пољу, јер има све потребне ресурсе.
„То је важан догађај. Чини ми се да се реализује правилна стратегија која подразумева диверзификацију испоруке гаса потрошачима, како би проширили своје могућности у глобалној дистрибуцији гаса. Не може се говорити да ће Русија одмах постати гигантски играч на тржишту течног природног гаса, јер ту су Катар и амерички пројекти. Али, ми морамо да се на то тржиште активно укључујемо, како не бисмо били везани само за старе потрошаче. И у том смислу је пуштање пројекта ’Јамал СПГ‘ у рад важан догађај“, рекао је за Спутњик Јуриј Солозобов, шеф Центра „Међународна енерго-политика“.
Аустријски лист је такође оценио да је пројекат „Јамал СПГ“ важан историјски корак и за саму Русију, јер је први пут унутар земље неко почео да конкурише државном гасном гиганту „Гаспрому“.
„’Новатек‘ мути воду, како ’Гаспром‘ не би заспао, и исправно чини“, пише лист, наводећи да је главни руски испоручилац гаса прилично дуго игнорисао светски тренд производње течног природног гаса и ограничавао се искључиво на извоз преко гасовода.
Подсетимо, у оквиру пројекта „Јамал СПГ“ биће изграђене три технолошке линије капацитета 5,5 милиона тона свака и једна додатна, капацитета милион тона. Прва линија је већ пуштена у рад.
Руски председник је рекао да је пројекат „Јамал СПГ“ потврдио статус Русије као једне од водећих енергетских сила на свету, а да би Русија требало да заузме значајно место на тржишту ЛНГ.
Путин је почетак рада „Јамала“ назвао важним кораком за руску економију, њену енергетску грану, као и за коришћење арктичких ресурса. Он је нагласио и да ће покретање пројекта „Јамал СПГ“ дати подстицај развоју атомског бродоградилишта и развоју Северног морског пута.
Ове недеље су и кинески медији констатовали да би гасни пројекат „Јамал СПГ“ могао да донесе корист не само руској економији већ и Кини.
Како се очекује, захваљујући „Јамалу“, Кина ће годишње добијати 4 милиона тона природног гаса. То ће помоћи да се реши проблем недостатка ресурса у северним подручјима те земље.
Због тога што је предузеће изграђено у арктичкој зони, на Северном морском путу, гас може да буде испоручен Кини за 15 дана, што је 20 дана мање него традиционалним путем преко Суецког канала. Нови пут који пролази између Тихог и Атлантског океана, дуж северне обале Русије, могао би да постане нека врста „северног пута свиле“ — пројекта за који су заинтересовани и Москва и Пекинг, пише „Чајна дејли“.
Овај пут је званично ушао у програм „Новог пута свиле“ у јуну ове године. На овај начин, „Јамал СПГ“ постаје веома важан стратешки пројекат како за Русију тако и за Кину, и представља пример могућности сарадње између учесница „Новог пута свиле“.