„Кина и Русија изазивају моћ, утицај и интересе Америке покушавајући да разруше америчку безбедност и просперитет“, сматрају аутори овог документа.
„Кина и Русија развијају напредно оружје и проширују могућности, што може да угрози нашу критичну инфраструктуру и структуре управљања“, наводи се у документу.
У Стратегији се говори да Русија улаже у нове војне капацитете, укључујући и системе нуклеарног наоружања који остају најзначајнији од постојећих претњи Сједињеним Америчким Државама“.
У документу се додаје да Вашингтон оптужује Москву да Русија улаже средства у „дестабилизацију у сајбер простор“.
САД виде претњу својој безбедности у покушајима Русије да „подрива демократију“ путем медија, тврди се у Стратегији за националну безбедност објављеној на сајту Беле куће.
„Данас играчи попут Русије користе информационе инструменте за подривање легитимитета демократских држава. Наши противници усмерени су на медије, политичке процесе, финансирање друштвених мрежа и добијање личних података“, истиче се у документу.
„Амерички државни и приватни сектор морају то да препознају и сарађују како би заштитили наш начин живота. Не треба дозволити никаквој спољашњој претњи да уздрма нашу заједничку посвећеност нашим вредностима, поткопа наш систем управљања или подели нашу земљу“, пише у документу.
Сједињене Америчке Државе такође постављају вишеслојни противракетни систем против Северне Кореје и Ирана, који није усмерен против Русије и Кине, додаје се у Стратегији.
„САД развијају вишеслојни систем противракетне одбране који је усмерен на Северну Кореју и Иран како би заштитиле нашу територију од ракетних напада. Овај систем укључује могућност уништавања ракетних претњи пре лансирања. Појачани системи за противракетну одбрану нису усмерени на подривање стратешке стабилности или поткопавање дугих стратешких односа са Русијом и Кином“, стоји у тексту објављеном на интернет страници Беле куће.
САД су одредиле три основне претње за своју националну безбедност: амбиције Русије и Кине, опасност која долази од „држава-отпадника“ — Ирана и Северне Кореје, као и међународни тероризам, истиче се у новој америчкој стратегији.
САД тврде да растуће војне могућности Русије стварају нестабилност у Евразији, а ризик од сукоба се повећава.
„Комбинација руских амбиција и растућих војних капацитета ствара нестабилност на границама Евроазије, где се повећава ризик од сукоба због погрешног процењивања од стране Русије“, наводи се у тексту Стратегије.
„Русија користи провокативне начине за слабљење поверења у америчку политику у Европи, за угрожавање евроатлантског јединства и слабљење европских структура и влада. Инвазија у Грузију и Украјину показала је тежњу за кршењем суверенитета држава у региону“, додаје се у документу.
Такође се наводи да је Вашингтон спреман да размотри могућност закључивања нових споразума о контроли наоружања.
„Како би се избегле погрешке САД ће одржати разговоре са другим државама за изградњу предвидивих односа и смањивање ризика употребе нуклеарног оружја. Размотрићемо могућност закључивања споразума о контроли наоружања ако они допринесу стратешкој стабилности и ако се буду могли потврдити“, тврди се у тексту стратегије.
Такође се наводи да Сједињене Америчке Државе „неће дозволити противницима да користе претње нуклеарне ескалације“ како би обуздавале САД и њихове савезнике и партнере. „Страх од ескалације неће спречити САД да заштите наше виталне интересе и интересе наших савезника и партнера“, наглашава се у документу.
САД намеравају да ојачају одбрану на „источном крилу НАТО-а“ и помогну савезницима да се ефикасније одбране, пише у Стратегији. Такође се истиче да ће САД наставити да раде са НАТО-ом на јачању капацитета „у области авијације и противракетне одбране како би се супротставиле постојећим и пројектованим претњама балистичких и крстарећих ракета, посебно из Ирана“. У документу се наводи и да ће САД повећати сарадњу у борби против тероризма и сајбер-безбедности.
У Стратегији се додаје да Русија користи методе Хладног рата и подржава режим на Куби, који, према Вашингтону, угњетава свој народ.
„Русија наставља своју изгубљену стратегију Хладног рата како би ојачала радикалне савезнике на Куби, где власти угњетавају сопствени народ“, каже се у документу.
Такође се наводи да „Кина и Русија подржавају диктатуру у Венецуели и имају за циљ јачање војних веза и ширење продаје оружја у региону“.
У документу се истиче да су „демократске земље на западној хемисфери заинтересоване за супротстављање претњама њиховом суверенитету“.