„Тренутно проучавамо захтеве српске стране. Засад је рано говорити о конкретним узорцима војне технике, али већ је јасно да ћемо следеће године наставити војно-техничку сарадњу са Србијом. Србија има велике планове за поновно опремање своје војске. Они се налазе у тешким условима, али се ипак расправља о уговорима“, истакао је он.
Кожин је навео да је Русија захвална Србији на њеном доследном ставу и одбијању да се придружи санкцијама против Москве, подсећајући да је 2017. године Београд добио серију руских авиона (шест ловаца МиГ-29).
Помоћник руског председника додао је да ће план за извоз оружја и војне технике бити испуњен до краја године. Председник Русије Владимир Путин саопштио је раније да би Русија до краја 2017. године требало да извезе оружје у вредности од 15,3 милијарде долара.
Кожин је додао да ово указује на чињеницу да је руско оружје тражено готово у целом свету.
„Имамо прилично велике планове. Упркос санкцијама и свим притисцима, година је била веома ефикасна“, нагласио је он.
Коментаришући испоруку лансирних противракетних система С-400 Турској, Кожин је навео да ће Русија почети испоруку крајем 2019. или почетком 2020. године.
Он је додао да ће Русија и Саудијска Арабија пре краја године решити сва питања везана за снабдевање система С-400 и другог оружја.
„Са Саудијском Арабијом потписан је читав пакет споразума, а и за С-400 и за аутомат ’калашњиков‘ разматра се организација производње на територији ове земље“, рекао је Кожин.
Што се тиче извоза руског оружја и технике у Ирак, она ће и 2018. године остати на истом нивоу.
„Испоруке, како су спроведене ове године су тенковско наоружање, противтенковски системи, артиљеријско наоружање, пушке, а постоји велики захтев ирачке стране за наредну годину. Сада се конкретно разматрају серије и узорци оружја… Претпостављамо да ће идуће године обим вероватно бити на нивоу ове године“, закључио је Кожин.