Мало ледено доба које би довело до замрзавања великих река могло би да погоди Британију за мање од две деценије, показало је истраживање Универзитета у Великој Британији и Русији.
Математички модел Сунчеве магнетне активности претпоставља да би температура могла да почне да опада од 2021. године истичући да би до 2030. било могуће клизање на Темзи.
Тим истраживача предвођен професорком математике Валентином Зарковом са универзитета Нортумбрија је на основу радова колега из Москве предвидео кретање два магнетна таласа које ствара Сунце.
На основу добијених резултата, научници претпостављају да ће доћи до наглог опадања интензитета магнетних таласа у три соларна циклуса с почетком 2021. године у трајању од 30 година.
Заркова наводи да се овај модел за 97 одсто поклапа са претходним малим леденим добима која су захватили ову област. Међутим, она упозорава да се њихово истраживање не може користити као доказ да ће до тога заиста доћи, а као један од разлога наводи глобално загревање.
„Надам се да глобално загревање неће спречити наступање малог леденог доба, дајући човечанству шансу да за 30 година реши проблем загађености“, истиче професорка.
Она упозорава да би такво стање могло да траје све док се поново не активирају магнетни таласи 2050. године.
„До тада морамо припремити све на Земљи за следећу соларну активност“, додаје Заркова.
Извор: Б 92